На захист Сихівського лісопарку пішло майже три роки. Блог народної депутатки Наталії Піпи

Останнім часом багато пишуть і говорять про захист парків Львова. І це не дивно, адже Львів не даремно називають парковим містом. А ще містом забудов…. Можливо ви будете здивовані, та саме Львівщина займає друге місце в Україні за темпами розвитку будівництва.

Фразу героїні одного відомого фільму: «Багато чого в житті з’являється і зникає, а квартира з видом на парк завжди актуальна» – забудовники сприймають буквально. Вони хочуть будуватися прямо на території парків. Снопківський парк, Залізна вода, Горіховий гай, парк 700-річчя, парк Погулянка, список можна продовжувати – усі ці парки багато років підпадають під «апетити» забудовників.

Частина Сихівського лісопарку опинилася у приватній власності

Так було і з Сихівським лісопарком (парк імені Папи Римського Івана Павла II), який ми почали захищати ще у березні 2018 року як громадська організація Кращий Сихів.

Поштовхом до початку роботи над захистом меж цього парку стало те, що улюблена сихівчанами галявина посеред лісу, на якій взимку усі катаються на санках, опинилася у приватній власності. Як виявилось пізніше – у власності родини Дубневичів. Можна лише уявити, скільки іще шматків втратив би парк, якби ми тоді не почали захищати його межі.

Попередній досвід захисту скверу Гідності, за межі якого ми боролися майже чотири роки, показав, що важливо працювати на випередження. Тоді буде більше шансів зберегти всі території. Відстоювати ділянки, коли забудовник вже «повідкушував» частину парку чи скверу – майже неможливо.

Історія захисту Сихівського лісопарку триває майже три роки

Процес встановлення меж парку – це велика політично-бюрократична машина, яку потрібно постійно штовхати. Саме це ми робили по Сихівському лісопарку через регулярні звернення до Львівської міської ради й міського голови, депутатські запити через Верховну Раду і постійне «тримання на пульсі» процесу виготовлення документації.

Вже через пів року після мого звернення як голови Кращого Сихова з’явилась ухвала ЛМР щодо надання ЛКП «Зелений Львів» дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для збереження та використання парку. Але якщо ви думаєте, ніби такий дозвіл означає, що парк вже захищено – ви помиляєтесь. Встановлення меж може тягнутися роками.

Щоб контролювати рух процесу я звернулася до Львівської міської ради та безпосередньо до міського голови. З відповідей на мої депутатські звернення стало зрозуміло, що перше рішення ЛМР щодо передання в постійне користування ділянок Сихівського лісопарку ЛКП «Зелений Львів» було ухвалене ще у 2010 році (відповідь ЛМР), але станом на кінець 2019 року дійшло лише до етапу погодження меж парку з суміжними землекористувачами (відповідь Садового). Тобто, багато років процес встановлення меж Сихівського лісопарку майже не рухався. Добре, що нам вдалося його зрушити!

Так, спочатку у листопаді 2019 року через Парламент було озвучено мій запит щодо розроблення документації на межі парку. А у березні – щодо включення Освицького Гаю до меж Сихівського лісопарку (запит через ВРУ березень 2020). Лише після цього – 8 квітня я отримала відповідь, що 7 квітня (збіг?) нарешті було укладено договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж Сихівського лісопарку.

Звичайно, процес виготовлення документації на будь-який парк потребує коштів. Документація на Сихівський лісопарк коштувала 50 тис. грн. А взагалі, за словами чиновників, для Львова оформлення всього пакету документів на парк коштує в середньому 150 тисяч гривень, а для скверів — близько 20 тисяч гривень.

Після укладення договору залишалося почекати пів року, передбачені законодавством України на виготовлення цієї документації. Але виготовили навіть швидше! Вже з вересня ділянки Сихівського лісопарку мають кадастрові номери.

Чому кадастровий номер земельної ділянки – це фактично перемога?

Усе просто. По суті, це офіційний захист цієї ділянки. Він містить інформацію про власника ділянки, цільове призначення, межі та інші важливі дані. Та головне — підтверджує, що земельна ділянка віднині зареєстрована в Державному земельному кадастрі з чіткими межами. Це гарантія, що межі парку ніхто не може змінити чи самовільно захопити. Передусім, технічно неможливо.

Наразі ми з командою разом з усіма сихівчанами чекаємо остаточного рішення Львівської міської ради. Я впевнена, воно скоро буде. Адже за спостереженнями, коли вже є вироблена документація і кадастрові номери, депутатський корпус ЛМР охоче ухвалює такі рішення. Тобто, не мало би бути жодних перешкод.

Велика трирічна робота дала результат. Але насправді, це заслуга не лише команди Кращого Сихова і моєї депутатської команди, а усіх мешканців Сихова. Крім того, якби не знаходилось розуміння з депутатами ЛМР та чиновниками мерії – навряд чи був би такий результат. Тому я дуже вдячна усім причетним!

Захисту від забудовників потребують усі парки Львова

Перемога по Сихівському лісопарку дала нам поштовх працювати з іншими парками Львова. Тим паче, що ситуація по інших парках дуже цікава. Точніше, неоднозначна. По-перше, різниться інформація про точну кількість парків у Львові. За моєю інформацією – їх 29, але є інформація від Львівської міської ради про 33 парки. За словами директора департаменту містобудування Сергія Коровайника: 21 парк із кадастровими номерами і встановленими межами, а 12 парків – не мають встановлених меж. На ці парки є лише перша ухвала ЛМР, якою попередньо визначено межі парку та надано дозвіл на оформлення документів на землекористування. Проте, наприклад представники Держгеокадастру повідомляють про 32 парки, з яких 19 оформлені, а 13 не мають меж.

По-друге, є інші неточності із кадастровими номерами. Наприклад, Скнилівський парк і Горіховий гай складаються з кількох окремих земельних ділянок, не всі з яких мають кадастрові номери. Парк Снопківський має кадастровий номер, але він не покриває усю територію парку. Крім того, не всі парки проходять через затвердження проєкту землеустрою, проєкт відведення стосується виключно нових ділянок (парків), по яких до 2013 року не приймалось рішень. Тобто, питань залишається багато. Отже, роботи вистачає. Ми з командою вже працюємо над зведенням доступної інформації про процес встановлення меж усіх парків Львова.

Амбітні плани по встановленню меж усіх парків Львова повинні бути втілені

Досвід роботи з Сихівським лісопарком дав мені чітке розуміння, що встановлення меж парку — досить непростий процес, який потребує і погодження з суміжними користувачами, і висновків Держгеокадастру, і фінансових ресурсів. Тому вдячна мерії Львова за амбітні плани до кінця 2021 року оформити межі усіх парків, аби забудовники, які мають бажання відхопити шматок парку, не мали жодного шансу цього зробити. Дуже хотілося б справді бути спокійними за всі парки Львова.

Кожен може долучитися до захисту парків

Я пишаюся проробленою роботою із Сихівським лісопарком. Пишаюся “Зеленою стежкою Сихова”, яка з’явилася там ще у травні 2019 року завдяки зусиллям Кращого Сихова.

Насправді тема парків у Львові давно «на слуху», час від часу ми чуємо, що хтось намагається захистити межі того чи іншого парку. Але варто розуміти, що самотужки це зробити складно. Має працювати і активна громадськість, і бути політична воля депутатів ЛМР, і здійснюватись технічна й бюрократична робота відповідними управліннями мерії.

На мою думку, кожен певною мірою несе відповідальність за парк, яким користується. І кожен львів’янин може долучитися до процесу захисту парків Львова шляхом контролю процесу встановлення їх меж. Як контролювати? Та хоча б звертатися із запитами, зверненнями, телефонними дзвінками, записуватися на особисті прийоми до компетентних посадовців, моніторити проєкти ухвал Львівської міської ради. Впевнена, наша спільна праця обов’язково принесе результат. Усі парки Львова будуть захищені!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.