37-річний професор медицини у США вже п’ять років відмовився від душу і ванни

Інколи він лише змиває помітний бруд або миється після фізичних вправ.

Професор Школи громадського здоров’я Єльського університету та лікар, який спеціалізується на профілактичній медицині, Джеймс Гемблін опублікував у 2016 році статтю в американському журналі The Atlantic під назвою: “Я відмовився від душу, і життя не закінчилося”. А у 2020 році Гемблін детально розповів про свій досвід у книзі “Чистота: нова наука про шкіру та мистецтво робити менше” (Clean: The New Science of Skin and the Beauty of Doing Less).

Про це розповідає BBC.

“Два повних роки свого життя ми приймаємо душ або ванну. Скільки цього часу (і грошей, і води) ми витрачаємо марно?” – запитує він. Гемблін переконаний, що ми маємо мити руки з милом та чистити зуби, але інші частини нашого тіла такої наполегливості зовсім не потребують.

Рішення припинити приймати душ починалося як експеримент у 2015 році. “З часом ваше тіло все більше і більше звикає до цього, і вже не має такого поганого запаху без використання дезодоранту та мила”, – говорить він. – І шкіра перестає жирнішати. Ваше волосся в кінцевому підсумку виглядатиме так само, як до початку використання шампуню і мила”.

Але лікар пояснює, що це поступовий процес. Спершу він почав використовувати менше мила, шампуню та дезодоранту і рідше митися – замість щоденного душу він почав приймати його раз на три дні, а потім перестав узагалі. Що менше він використовував води та засобів для миття, то меншою ставала у них потреба.

Він пояснює, що запах нашого тіла є результатом бактерій, які живуть на шкірі та харчуються потом і жировими виділеннями. Коли ми щодня використовуємо різні засоби для шкіри та волосся, то порушуємо природний баланс шкіри. “Коли ви дуже активно приймаєте душ, ви руйнуєте екосистеми”, – написав він у статі в The Atlantic у 2016 році.

“Вони швидко відновлюються, але, як правило, з більшою кількістю мікробів, які відповідають за запах”, – пояснює вчений.

Однак він каже, що відмова від миття запускає процес регуляції, завдяки якому екосистема досягає стабільного стану, і неприємний запах зникає.”Ви не пахнете трояндовою водою або спреєм для тіла, але неприємного запаху теж немає, – каже він. – Є просто запах людського тіла”.

В інтерв’ю журналу BBC Science Focus у серпні 2020 року пана Гембліна запитали, чи не думає він, що, можливо, насправді від нього погано пахне, але люди просто занадто ввічливі, щоб сказати йому про це. Учений пояснив, що просив колег, друзів та знайомих не соромитися і казати йому правду. Саме так, за його словами, він досяг того моменту, коли його тіло більше не мало так добре знайомого нам неприємного запаху. Пан Гемблін стверджує, що його новий запах сподобався дружині, а інші люди визнали його “непоганим”.

Але чи справді пан Гемблін взагалі перестав приймати душ? Він каже, що все ж змиває “помітний бруд” або миється після фізичних вправ. Але вчений також стверджує, що ми можемо відлущувати і видаляти жир, “просто стираючи його руками і час від часу розчісуючи волосся”.

Рішення пана Гембліна відмовитися від миття було не лише експериментом. У рамках дослідницької роботи над книгою він спілкувався із широким колом людей, зокрема дерматологами, імунологами, алергологами і навіть теологами. Книга досить критично ставиться до галузі засобів догляду за шкірою.

Хоча деякі з таких засобів можуть бути корисними, за його словами, важливо подумати про здоров’я шкіри зсередини – це означає, що здоров’я шкіри також є відображенням нашого способу життя і того, що відбувається в нашому тілі.

Лікар також стверджує, що наші процедури догляду за собою – це сучасний винахід. “Більшість людей не мали доступу до проточної води до останніх 100 років”, – говорить пан Гемблін. Прості люди могли митися у річках чи озерах, але навряд чи робили це щодня, додає він.

У своїй книзі доктор Гемблін дійшов висновку, що люди занадто часто миються, і, можливо, варто робити це менше. Одна з причин – це те, що ми досі не до кінця розуміємо, що відбувається, коли ми змінюємо мікробну популяцію на своїй шкірі. “Бактерії на нашій шкірі так само важливі для її зовнішнього вигляду та нашого здоров’я, як кишкові бактерії для травної системи”, – говорить він.

Він також вважає, що звичка приймати душ може бути переоціненою. “Я би сказав, що це особистий вибір, але не медична необхідність”, – каже він. “Але я не кажу людям, що їм слід відмовитись від цього”, – говорить пан Гемблін.

Лікар зазначає, що він не має на меті вирішувати, що правильно, а що ні, або казати, що його підхід є найкращим для всіх. Це просто метод, який працює для нього. Але людям, які мають проблеми зі шкірою або хотіли б просто спробувати, він радить починати повільно і робити все поступово. Наприклад, одні починають із того, що використовують менше шампуню, а інші обирають м’якший дезодорант.

“Ви можете почати з коротших, холодніших і рідших прийомів душу, а також використовувати менше мила, – говорить він. – Не треба нічого кардинального”.

Папа Римський зробить щеплення проти COVID-19 – як Королева Великої Британії та її чоловік

Медику з Львівщини, який перехворів на Covid-19, призначено пожиттєві щомісячні виплати

Коронавірус на Львівщині молодшає і перебігає з важкою пневмонією, – лікар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.