Неймовірні історії трьох трансплантацій серця, проведених у Львові у 2020 році

Фото: Ірина Заславець

Depo.Львів розповість три неймовірні історії про те, як серце дорогої людини продовжує битися, але вже у чужих грудях. 

Історія перша

3 липня, коли у Львові вперше провели пересадку серця, 57-річний житель Коростеня, якого п’ять років тому вразив інфаркт, несподівано отримав шанс на повноцінне життя. Його серце втратило пружність і вже не могло качати кров. Іншого виходу, окрім трансплантації, чоловік не мав. На початку липня, чужі для нього жінки подарували йому шанс на життя, просто давши згоду на те, аби їхній родич був донором.

З липня 2020 року у львівській Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги кардіогірурги вперше в історії Львова провели трансплантацію серця. Фото: Львівська міськрада.

Здорове донорське серце львівські лікарі трансплантували спільно з командою Інституту серця на чолі з Борисом Тодуровим. Фото: Львівська міськрада.

Як розповів головний лікар Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Львова Олег Самчук, донором став 58-річний львів’янин, який внаслідок падіння з висоти отримав несумісні з життям травми. Окрім серця, у нього також було відібрано дві нирки. 

“Після марних спроб врятувати пацієнта, наші спеціалісти констатували у чоловіка смерть мозку, що є прямим показом до трансплантації, а його мама і сестра дали згоду на забір органів, аби ті подарували можливість жити іншим людям”, — розповів Олег Самчук.

За його словами, кожен із реципієнтів перед операцією дякував цим двом жінкам і робитиме це усе життя.

Історія друга

Львівські лікарі не змогли врятувати 28-річного чоловіка, у якого стався інсульт. Втім, його вагітна дружина, мама та сестра були одностайні: його серце повинно битися. Нехай навіть у грудях чужого чоловіка. Вони одразу погодилися на трансплантацію органів. Також жінки подарували нирки донора, завдяки чому ще двоє людей отримали шанс на життя. Таким чином у ніч проти 21 листопада 2020 року у Львові було врятовано одразу троє чоловіків. 

Фото: Львівська міськрада

Олег Самчук зазначив, що не має права розголошувати інформацію про донора та його рідних, без їхньої на те згоди. Про донора відомо лише те, що це 28-річний чоловік, у якого стався інсульт. Львівські медики більше тижня боролися за його життя, але хвороба виявилася сильнішою – мозок молодого чоловіка помер. Після цього його родичам розповіли про донорство, і вони без вагань погодились. 

“Це були мама, сестра і вагітна їхнім первістком дружина. Вона першою без зайвих розмов погодилася підписати документи. Їй було важливо, щоб серце її покійного чоловіка продовжило битися”, – розповів Самчук. 

Завдяки непростому рішенню цих трьох жінок, Сергій Козачек, 36-річний батько двох дітей із Костянтинівки (Донецька область), отримав шанс на повноцінне життя. Через ускладнення, викликані грипом, перенесеним у дитинстві, його власне серце було збільшене в чотири рази й не могло нормально працювати. Його дружина Валерія Козачек подякувала дружині, мамі й сестрі донора за безцінний подарунок. 

Дружина донеччанина подякувала львів’янці за нове чоловікове серце чоловіка. Фото: Валерія Козачек/Фейсбук

“Якби не ви, в найближчий час серце мого чоловіка зупинилося б, і я відчувала би всю ту біль, яка зараз з вами. Ви врятували не тільки його життя, а ще й моє. Ви зберегли батька дітям! Те, що я відчуваю – це більше, ніж вдячність! Я пишаюсь Вашим вчинком. І, водночас, мені соромно за своє щастя”, – сказала вона, додавши, що якщо у родини донора з’явиться бажання спілкуватися, то її сім’я буде щаслива. І що мама донора тепер для них не чужа людина, адже вона подарувала життя й її Сергієві.

“Дівчата, я вам буду вдячна до свого останнього дихання!” – сказала Валерія Козачек.

Історія третя

На Різдво, 25 грудня, у Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги львівські кардіохірурги вперше вперше пересадили серце самостійно. Виконав трансплантацію завідувач віділення кардіохірургії та трансплантації Центру серця та судин лікарні Роман Домашич разом із колегою з Інституту трансплантації серця Гаврилом Ковтуном.

30-річний чоловік із Мукачева отримав у Львові нове серце. Фото: Zaxid.net

Серце пересадили 30-річному Едуардові з Мукачева, батькові двох дітей – шести та трьох років. Його власне після пневмонії було у критичному стані, й за рік зупинялося шість разів. Донором для мукачівця стала 47-річна жінка, яка потрапила в лікарню з тяжким інсультом. Все життя її родина, а це медики, знала – у голові жінки аневризма. Це “бомба” сповільненої дії, яка щомиті може вибухнути. І це сталося… 

Як розповіла керівниця громадської організації IDonor Ірини Заславець, попри усі спроби її врятувати, лікарі виявилися безсилими. І тоді близькі ухвалили найтяжче в життя рішення – віддати органи найріднішої людини для порятунку інших. Це зробили мама, брат і син.

“Син затримався у лікарні, бо хотів почути два слова: хто ті люди, кого зараз рятує його мама. Це йому потрібно, щоб трішки втамувати біль. Лікар ділиться: їх аж четверо. Двоє, ті, що житимуть із нирочками мами, із Тернопільщини, чоловік і жінка – 47 і 35 років. Серце битиметься у грудях 45-річного одесита, а печінка врятує життя 39-річній мамі з Житомира. Хлопець плаче, але каже: так мало бути, так вирішив Бог. І просить лише потім сказати два слова – як усе минуло”, – розповіла Заславець.

Львівські лікарі віддають останню шану 47-річній донорці органів. Фото: Ірина Заславець

Медики Львівської лікарні швидкої медичної допомоги зі скорботою та повагою віддали останню шану 47-річній донорці органів, яка “поділилася” своїм серцем, печінкою та нирками з чотирма різними реципієнтами.

Це “коридор” пошани, яким до операційної провозять ту, яка помираючи, рятує інших.

P.S. На жаль, пацієнт Едуард за кілька діб після трансплантації помер. Хоча його нове серце працювало добре і жодних претензій до його роботи у лікарів не було, чоловік мав поліорганну недостатність. Медики провели декілька сеансів гемодіалізу, однак це не дало позитивного результату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.