Епідемія не перешкода: медики закликають не нехтувати плановими вакцинаціями

Попри епідемію коронавірусу, не варто забувати про інші небезпечні інфекційні хвороби та не пропускати планові вакцинації.

Медики наголошують, що особливо це стосується дітей.

«Ми повинні залучати насамперед дітей до вакцинації. Попри епідемію коронавірусу, планова вакцинація є можливою. Ми дуже остерігаємося, що у  випадку зниження рівня вакцинації населення, у нас можуть виникнути спалахи вакцинокерованих інфекцій, і в час коронавірусу це буде додатковим навантаженням на систему охорони здоров’я», – каже директорка Львівського обласного центру громадського здоров’я Мар’яна Служинська.

Експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з вакцинопрофілактики Наталія Гончар пояснює, що карантинні заходи не є протипоказом для проведення планової вакцинації. Водночас будь-яке переривання процесу планової вакцинації призведе у майбутньому до зростання захворюваності на вакцинокеровані інфекції і навіть спалахів інфекційних захворювань.

«У 2018 році на Львівщині був спалах захворюваності на кір, коли було понад 6 тисяч випадків захворювань. Натомість у 2020 році таких випадків було лише 7. З початку цього року не зареєстровано жодного випадку захворювання на кір, і такі вакцинокеровані інфекції як кашлюк, дифтерія та правець. Натомість зареєстровано 3 випадки захворювання на паротит. Таке зниження захворюваності можна частково пояснити обмежувальними заходами – дистанціюванням, носінням масок. Це вплинуло на поширення не лише коронавірусу, але й інших інфекцій. Але основним заходом профілактики все ж є вакцинація. Ми зараз намагаємося охопити все доросле населення щепленням від коронавірусу, але не треба забувати, що це ж населення підлягає вакцинації проти дифтерії і правця, яка проводиться кожні 10 років. Ті вікові категорії, які зараз очікують своєї черги на вакцинування від коронавірусу, мають зараз змогу пройти вакцинацію проти дифтерії і правця. Доки до них дійде черга вакцинуватися від коронавірусу, вони вже встигнуть отримати захист від цих хвороб», – пояснює Наталія Гончар.

За її словами, весняно-літній сезон характеризується зростанням захворюваності на правець.

«На жаль, випадки захворюваності на правець у нашій області почали реєструватися щорічно, і що особливо турбує – серед дітей. Торік ми мали один випадок правця у дитини. Позаминулого – 3, з яких два у дітей. Це говорить про те, що ми при вакцинації дітей не досягаємо бажаних 90-95% охоплення щепленням. Минулий рік ми завершили з показником вакцинації проти кашлюка, дифтерії, правця поліомієліту дітей до 1 року на рівні 74%. Це практично ми майже наздогнали показник 2019 року, але, на жаль, до рекомендованих ВООЗ показників нам ще далеко», – каже експертка.

При цьому пріоритетною щодо вакцинації є вікова група дітей до 2 років.

«Саме в цій віковій категорії проводиться найбільша кількість щеплень – від кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В, туберкульозу, в рік ми вакцинуємо дітей від кору, паротиту, краснухи. І в цей період батькам треба вчасно провести вакцинацію дітей. Коли це зроблено вчасно, є менше побічних реакцій і захист буде кращим. На жаль, щорічно 8-10% батьків відмовляються від вакцинації  своїм дітям у віці до року. Наприклад, цьогоріч ми запланували на вакцинацію проти  дифтерії і правця близько 5 тисяч дітей старше 7 років, тобто діти вже досягнули  шкільного віку і досі не були вакциновані від цих небезпечних хвороб», – каже експертка.

Вона наголошує: в області є достатня кількість усіх необхідних вакцин.

Нагадаємо, з 24 по 30 квітня 2021 року триває Всесвітній тиждень імунізації. Гасло цьогорічної кампанії – «Вакцини зближують нас». Вакцини – це єдиний надійний захист від небезпечних хвороб: туберкульозу, гепатиту, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції. В Україні є достатньо вакцин проти всіх 10 захворювань за календарем щеплень, а колективного імунітету (коли вакциновані 95-97% населення) немає проти жодного. У 2020 році, попри виклики пандемії COVID-19, в Україні вдалося досягти стабільного охоплення щепленнями на рівні 80%. До кінця року вдалося надолужити щеплення, пропущені через запровадження карантину в першій половині 2020 року. Проте для повноцінного захисту потрібно досягти охоплення вакцинацією на рівні 95%.

За підрахунками ВООЗ, щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу. Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%. Щорічно понад 750 тисяч дітей уникають інвалідності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.