Не “пиляй” чоловіка: що можна і чого не слід робити у Страсну п’ятницю

Сьогодні Велика (Страсна) п’ятниця – найскорботніший день року.  Адже саме в п’ятницю Ісус був розп’ятий і помер на Хресті, викупивши людські гріхи.

Не забудьте підписатися на канал Lviv.vgorode.ua в Telegram.

Історія

Страсна п’ятниця – найскорботніший день Страсного тижня, день розп’яття Христа. На честь святкування іудейського великодня Понтій Пилат хотів відпустити одного в’язня, в надії, що народ обере Ісуса, але натовп зупинив свій вибір на розбійнику. В іудейській традиції у цей день приносили в жертву невинне ягня. Розп’яття Ісуса Христа символізує жертву Христа як Агнця Божого за гріхи світу.

Також як і кістки жертовного ягняти не повинні бути переламані, Ісусу не перебили коліна, що в ті часи робили з усіма іншими в’язнями. У церквах у Страсну п’ятницю припиняється дзвін, у цей день нічого не їдять до другої половини дня – виносу плащаниці, що символізує зняття Ісуса з хреста.

Церква в цей день закликає задуматися, чи не схожі ми на тих, хто зрадив Ісуса, не шукаємо в навколишніх ворогів і єретиків, не поступаємо чи проти совісті, намагаючись домогтися матеріальних благ.

Церковні звичаї

На утрені Страсної п’ятниці читають дванадцять Євангелій – уривки, які в хронологічному порядку оповідають про події цього дня. Потім окремо читають оповідання євангелістів Матвія, Іоанна, Луки і Марка. На великій вечірні про Страсну п’ятницю розповідають по одному тривалому складеному Євангелію.

У день Страсної п’ятниці не здійснюють літургію. Увечері співають особливий канон “Про розп’яття Господа” і виносять Плащаницю – плащ, на якому зображений Ісус Христос у повний зріст, що лежить у гробі. Після цього її встановлюють у центрі храму на спеціальному підвищенні, прикрашають квітами і змащують благовоніями.

Тільки хліб і вода

Страсна п’ятниця – це особливий день, до виносу плащаниці у другій половині дня віряни нічого не їдять. Піст в Страсну п’ятницю особливо суворий. Потім дозволено тільки хліб і воду. Бажано ще в Чистий четвер закінчити всі приготування до Великодня і в Страсну п’ятницю тільки молитися.

Не “пиляй” чоловіка

Цього дня не займаються господарськими справами: не варто шити, прати і різати, займатися прибиранням, копати землю, садити рослини, готувати їжу і навіть купатися. Також відмовляються від веселощів, гулянь і розваг, оскільки вважається, що тоді ти будеш цілий рік плакати. Також не можна сваритися, кричати і лаятися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *