Конституційний суд визнав конституційним закон про мову

Конституційний суд визнав конституційним Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Відповідне рішення ухвалене 14 липня під час пленарного засідання Великої палати Суду.

Як повідомляє ZMINA, повний текст рішення з’явиться на сайті КСУ 15 липня.

Конституційність закону розглядалася в межах подання 51 народного депутата Верховної Ради попереднього скликання від 21 червня 2019 року.

Серед його авторів – здебільшого ексдепутати партії “Опозиційний блок”, зокрема, Михайло Добкін, Сергій Ківалов, Тарас Козак, Нестор Шуфрич, Наталія Королевська, Юлія Льовочкіна, Юрій Бойко та інші.

Нагадаємо, що Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” парламент ухвалив 25 квітня 2019 року. Документ закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська і вона обов’язкова для органів державної влади й публічних сфер на всій території держави. Володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані, зокрема, президент, голова Верховної Ради та його заступники, прем’єр-міністр та всі члени уряду.

На думку експертів, закон про мову можна назвати найкращим з подібних, ухвалених в Україні, але він має багато суттєвих недоліків з погляду дотримання міжнародних стандартів у сфері прав людини та норм Конституції України.

Зокрема, на суперечливі та дискримінаційні норми вказала у своїх висновках Венеційська комісія. Там вважають, що закон дискримінує російську мову, яка є найвживанішою мовою меншин та головною мовою спілкування для багатьох представників меншин, відмінних від російської. Також експерти вказали на брак ясності щодо того, як застосовуватимуться норми нового закону на практиці.

 

 

 

Tags: КСУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.