День народження святкує українська гривня: від прикраси до валюти (ФОТО, ВІДЕО)

25 років тому, 2 вересня 1996 року, гривня замінила українські карбованці та стала національною валютою України.

Як інформує «Варта1», з посиланням на «Суспільне», у цей день варто нагадати цікаві факти про українську валюту.

Допомога діаспори

Ухвалений 24 серпня 1991 року Акт проголошення незалежності України відкрив дорогу для запровадження в молодій державі власної національної валюти. 14 листопада 1991 року Президія Верховної ради прийняла постанову “Про національну валюту в Україні”, яка передбачала ввести в обіг гривню вже у першому півріччі 1992-го.

Обладнання для друку грошей Україна не мала, тож щойно призначений послом в Канаді Левко Лук’яненко попросив про допомогу діаспору. Як наслідок, перші гривні за часів незалежності України видрукувала у Канаді компанія “Canadian Bank Note Company” (номіналом від однієї до двадцяти). Однак в обіг в Україні з 1992 року все ж було введено тимчасову валюту, розраховану на перехідний період, — карбованець, або купоно-карбованець.

Зараз гривня повністю друкується в Україні.

Спочатку була прикраса

Гривня є однією з найдавніших грошових одиниць у Європі, тому що сягає своїм корінням ще праслов’янських часів.

Етимологи вважають, що слово “гривня” походить від старослов’янського “гривна”, яке означало намисто або браслет. В історичний період до Київської Русі існувала прикраса “шийна гривна” — золотий обруч, прикрашений коштовним камінням, який носили на шиї. Наявність такої прикраси свідчила про певний високий статус людини у суспільстві. “Гривнями” іноді ще називали металеві медальйони.

Срібна гривна Київської Русі (XI–XIII ст.)

У Київській Русі ж “гривна” спочатку була ваговою, а пізніше й лічильної одиницею. У ваговій гривні зважували срібло в злитках, прикрасах чи уламках. Згодом злитки срібла стандартної форми і ваги стали монетами. Монетна гривня відома з середини XI століття. Першими виникли київські монетні гривні — ромбоподібні злитки вагою близько 164 грами. Ромбоподібна форма злитку сьогодні є логотипом Національного банку України.

Символ

Графічний знак для позначення української валюти Національний банк України затвердив 1 березня 2004 року.

Символ гривні складається з двох елементів. Перший та основний елемент ґрунтується на рукописному варіанті кириличної літери “г”, яка позначає першу букву в слові “гривня”. Другий же елемент — дві горизонтальні паралельні лінії, які втілюють ідею стабільності грошової одиниці, високий потенціал і зростання національної економіки України.

Символ гривні є майже ідентичним до символу половини давньоримської одиниці ваги — секстули. Різниця лише в кількості горизонтальних рисок — у символу гривні їх дві, у давньоримської одиниці маси — одна.

Мільйони на утилізацію

У 2019 році Нацбанк утилізував 702,4 млн банкнот на 68,1 млрд гривень. Щорічно ж НБУ через фізичну зношеність вилучає близько 700 млн банкнот усіх номіналів, що складає близько чверті від загальної кількості банкнот в обігу.

У 2018 році НБУ утилізував 663,0 млн штук, у 2017-му — 749,2 млн (22,5 % від загальної кількості банкнот в обігу), у 2016-му — 795,7 млн штук (26,7 % від загальної кількості банкнот в обігу).

Повернення майже за 100 років

У ХХ столітті гривня вводилась в обіг двічі. Вперше в 1918 році, вдруге — у 1996-му. Центральна рада 1 березня 1918 року прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці — гривні, яка поділялася на 100 “шагів” і дорівнювала 1/2 карбованця.

Упродовж 1918 року в Берліні видрукували банкноти номіналом 2, 10, 100, 500, 1000 і 2000 гривень. Ескіз першої купюри, прикрашеної простим геометричним орнаментом, намалював Василь Кричевський, трьох наступних — Георгій Нарбут.

В ескізі 10-гривневої купюри Нарбут використав орнаменти українських книжкових гравюр XVII століття, 100-гривневої — зображення робітника з молотом та селянки з серпом на тлі розкішного вінка з квітів і плодів, 500-гривневої — образ “молодої України” у вигляді дівочої голови у вінку.

Найкрасивіша

У 2008 році комісія з естетики Міжнародного фінансового банку визнала українську гривню однією з п’яти найкрасивіших валют світу. Крім неї, в компанії призерів опинились австралійський та американський долари, євро і болгарський лев.

Фахівці розглянули понад 50 валют світу. Критеріями конкурсу були не лише естетичне оформлення грошових знаків, їхня платоспроможність і банківське забезпечення — також брали до уваги й історичне значення особистостей та архітектурних споруд, які зображені на банкноті.

Архівне відео

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.