Усікновення голови Іоанна Предтечі 11 вересня: традиції та заборони церковного свята

Щорічно 11 вересня християни святкують Голосівку. Хоча, святкують, це не зовсім вірне слово, адже для вірян це радше день пам’яті про сумну подію: Усікновення (Всічення) Голови святого Пророка Предтеч.

Хто такий Предтеча? Його також називають Іоаном чи Іваном Хрестителем, бо саме цей Пророк, згідно з легендами, хрестив Ісуса. Церква шанує цього святого вище за всіх інших, більш за нього шанована лише Богоматір.

У народі цю дату також називають Івана Ріпного, бо саме час збирати урожай ріпи. Останні плоди дозбируються, птахи відлітають у теплі краї, а з кожним днем все більше відчувається прихід осені.

Оскільки дата для християн це не зовсім святкова, то й гулянь пишних ніколи не влаштовували. День 11 вересня має більше заборон, ніж традицій.

Заборони на Іоана Предтечі: чого не можна робити 11 вересня

Раніше в народі побутувала низка заборон у це свято. Наприклад, не можна було брати до рук ножа та інших гострих предметів: сокиру, пилку, лезо. Не можна різати предмети чи продукти округлої форми: капусту, помідори, яблука тощо. Зривати такі плоди також вважалося гріхом і дуже поганою прикметою для людини.

У певних регіонах України це свято називали Іван Пісний. Бо весь день потрібно було дотримуватися суворого посту. Ще одна відома назва це Голосівка. Через заборону співати, вигукувати голосно, танцювати цього дня. Мовляв, саме піснями й танцями Іродіада домоглася страти Хрестителя.

Віряни 11 вересня обов’язково мають відвідати церкву. Ті, кого діймають головні болі, просять цього дня зцілення.

За народною прикметою, після цього дня вже не почуєш грози. Але, якщо таки на Голосівку гримить, то це прикмета до довгої й теплої осені. Ще один ритуал дня: збирати в лісах лікарські трави й коріння.

Прикмети 11 вересня:

  1. Як чути грім, то має бути тепла осінь.
  2. Ранній відліт журавлів прогнозує ранню весну.
  3. Вважається, що цей день завершує літо. У народі говорили: «Іван Пісний прийшов, літо червоне забрав».
  4. З пісного Івана мужик осінь зустрічає, а баба своє літо починає.
  5. Якщо до Івана Пісного не збереш коноплі, то весь пост без масла просидиш.
  6. Якщо журавлі на південь полетіли, то зима ранньою буде.
  7. Гуся побачити в небі — до дощу, лебедя — до снігу.
  8. Шпаки на південь не летять — настало «бабине літо».
  9. Багато граків — сонячна погода триватиме ще довгий час.

Джерело: Всвіті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.