День Всіх святих, або Все, чого ви не знали про Гелловін

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада у світі святкується Гелловін: свято цукерок, ліхтарів з гарбузів, переодягань та моторошних історій.

ІА Дивись.info підготувала підбірку цікавих фактів про Свято всіх святих.

 1. Уперше назва Гелловін (Halloween) згадується 1745 року. Слово походить від англійського Hallowe’en — скорочення виразу All Hallow’s Eve — Вечір усіх святих, яке натомість розшифровується як All Hallowed Souls Eve — дослівно: Вечір усіх святих душ.
 2. На зламі епох Античності та Середньовіччя 13 травня католицька церква відзначала свято Всіх святих. Однак у VIII столітті папа Григорій ІІІ освятив у Римі каплицю в базиліці св. Петра на честь Всіх святих саме 1-го листопада, і переніс на день освячення цієї каплиці також святкування цього свята у Римі. В наступному, IX-му столітті, папа Григорій IV постановив, що 1 листопада буде днем Всіх святих у цілій Церкві.
 3. Гелловін має й інші назви: Переддень дня всіх святих, Самайн, Свято мертвих, День мертвих.
 4. Коли римляни завоювали Англію, вони поєднали традиційне місцеве свято Самайн зі своїми власними – святом врожаю Помона і вшануванням мертвих фарелій.
 5. Традиція одягатися привидами, монстрами та іншою нечистю також пішла з кельтських повір’їв. Вважалося, що якщо переодягнутися демоном або духом, то можна таким чином замаскуватися, і справжні духи не помітять тебе.
 6. Оскільки протестантська Англія відкидала католицькі традиції і католицькі свята, ритуал святкування Гелловіна тут міцно асоціюється зі святкуванням Ніч Гая Фокса, також відома як Ніч вогнищ. 5 жовтня англійці відзначають Ніч Гая Фокса в пам’ять про страту натхненника вибуху будівлі Парламенту 1605 року.
 7.  Вважається, що традиційні кольори Гелловіна – помаранчевий і чорний, тому що помаранчевий асоціюється з урожаєм, а чорний – зі смертю.
 8. Близько 99% гарбузів продаються перед Гелловіном і використовуються для створення «ліхтарів Джека».
 9. «Ліхтарі Джека» прийшли з ірландської традиції. Тут було прийнято потрошити ріпу, вирізати з неї обличчя і ставити всередину свічку.
 10. За легендою, назва «ліхтар Джека» походить від імені молодої людини Джека, який був занадто скупий, щоби потрапити в рай, і надто норовливий, щоби приєднатися до диявола в пеклі. На втіху диявол кинув йому тліюче вугілля, який Джек поклав в недоїджений турнепс. Вважається, що Джек так і використовує це вугіллячко, щоб висвітлити собі дорогу і знайти місце свого спокою.
 11. За іншою легендою, диявол покарав скупого Джека за те, що той обманював його кілька разів. За це йому був закритий вхід і в рай, і в пекло. Він був приречений поневірятися землею і своїм ліхтарем збивати людей з їх шляху.
 12. У Штатах за найоригінальніший «Джек-ліхтар» можна отримати грошовий приз: 25 тисяч доларів.
 13.  Якщо в Гелловін побачити павука, це означає що хтось із померлих близьких людей прийшов до тебе в його образі.
 14. Якщо в Гелловін ви хочете зустріти відьму, то опівночі потрібно вивернути свій одяг навиворіт і йти задом наперед.
 15. Слово «witch», відьма, в англійській мові походить від старосаксонського слова «wicca», що означає «мудра». Найперші відьми шанувалися як заклинателі, знавці медичних трав і провісники.
 16. За повір’ям, відьми проводять одне зі своїх зібрань, шабашів у Гелловін.
 17. Опудала, як частина традиції Гелловіна, мають прямий стосунок до сільськогосподарських свят.
 18. Особливу увагу люди також приділяли снам в ніч на Гелловін. Вважалося, що якщо в цю ніч присниться вода, скло або каміння – то це передвісник удачі та благополуччя, якщо ж стихійні явища чи квіти – то чекайте неприємностей.
 19. Найтихіший Гелловін в Китаї. Місцева назва цього свята – Teng Chieh – «День поминання предків». Консервативні китайці збираються вдома в сімейному колі, та без костюмів та гучних вечірок шанують пам’ять померлих. Перед їх фотографіями ставлять їжу і запалюють свічки.
 20. Найулюбленіша традиція цього свята «Гаманець або життя» веселий процес збирання солодощів дітьми, переодягненими в костюми.
 21. 2010 року місто Беллвілль (штат Іллінойс) стало останнім американським містом, в якому заборонено грати в «Гаманець або життя» дітям старше 12 років. Підлітків можуть оштрафувати на суми від 100 до 1000 доларів.
 22. У XVIII столітті самотні жінки на Гелловін кидали яблучні шкірки через плече, сподіваючись побачити ініціали свого майбутнього чоловіка на візерунку, коли вони приземлиться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.