Відсьогодні невакцинованих українців відсторонятимуть від роботи: питання і відповіді

З понеділка, 8 листопада, українців, котрі є невакцинованими проти коронавірусу, відсторонятимуть від роботи без збереження зарплати, однак це стосується не всіх, а лише окремих категорій працівників.

Нагадуємо, відповідне рішення Кабінет Міністрів України ухвалив напередодні.

Кого будуть відсторонювати від роботи

Згідно із постановою уряду від 20 жовтня, яка остаточно затверджує перелік професій, для яких щеплення від коронавірусу є обов’язковим.

Йдеться про працівників:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих держадміністрацій та структурних підрозділів;
  • всіх навчальних та наукових установ.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко вже анонсував, що цей перелік поступово розширюватимуть: згодом до списку додадуть соціальних працівників, працівників держпідприємств, установ і організацій, співробітників критично важливих сфер для функціонування економіки.

Хто усуватиме від роботи невакцинованих працівників

Усувати працівників, які відмовляються чи ухиляються від вакцинації, будуть керівники органів прокуратури та установ, у яких ті працюють. Термін усунення діятиме доти, доки людина не вакцинується.

Що із зарплатою

Тих працівників, які відсторонили від роботи, не виплачуватимуть зарплатню, позаяк, згідно із законодавством, заробітна плата нараховується за виконану роботу.

Також час, проведений «у відстороненні», не зараховуватиметься до стажу ні для призначення пенсії, ні для оплати лікарняних. Людина не отримує зарплату — їй ні з чого сплачувати відповідні внески — нарахування на їхній основі не проводяться.

Коли такий працівник зможе повернутися до роботи

У документі Кабміну вказується, що термін усунення спливає після усунення обставин, які його зумовили. Таким чином, ними можуть бути: надання усуненим сертифікату про вакцинацію; скасування/зупинення дії постанови.

Втім, не всі невакциновані від COVID-19 будуть усунені від роботи. Для тих, хто має абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень, зроблено виняток. Для цього необхідно буде надати медичний висновок щодо наявності протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий установою охорони здоров’я.

Вакцинація в Україні: цифри

Від початку вакцинальної кампанії, яка стартувала в Україні 24 лютого, щеплено 11354681 людину, з них отримали одну дозу – 11354679 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 7904573 людини (із них двоє осіб отримали одну дозу за кордоном). Загалом проведено 19 259 252 щеплення. Це дані Міністерства охорони здоров’я станом на 7 листопада 2021 року.

У відомстві також додають, що 93,2 % госпіталізованих із COVID-19 минулого тижня – невакциновані та не мали жодної дози антиковідної вакцини.

Що варто знати про вакцини, які є доступними для українців

В Україні щеплюють чотирма вакцинами від коронавірусу — Pfizer, AstraZeneca, Coronavac та Moderna. Охочі отримати щеплення самостійно обирають ту вакцину, якою хочуть імунізуватись.

Вакцина вчить імунну систему розпізнавати вірус і боротися з ним. Це забезпечує захист від зараження, а також допомагає створити колективний імунітет, щоб зупинити пандемію. Усі вакцини, які використовують в Україні, пройшли стадію перевірки на безпечність та сертифіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Щоб вакцинуватись, проконсультуйтесь із сімейним лікарем, оберіть найближчий пункт вакцинації та прийдіть з паспортом та ідентифікаційним кодом та отримайте щеплення.

Вакцина може викликати незначні побічні реакції: слабкість, підвищену температуру, головний біль, біль у м’язах та суглобах. Але це означає, що організм вибудовує захист від хвороби. Якщо відчуваєте дискомфорт, зверніться до сімейного лікаря.

Важливо: в Україні не зареєстровано жодного летального випадку в результаті вакцинації від COVID-19.

У МОЗ стверджують, що профіль безпеки вакцин від коронавірусу сприятливий і користь значно перевищує ризик.

«Зареєстровано 14 випадків анафілаксії (серйозна алергічна реакція – ред.) на близько 17 млн введених доз – це дуже низька частота. Жоден летальний випадок в результаті вакцинації не зареєстрований», – повідомила директорка департаменту фармаконагляду Державного експертного центру (ДЕЦ) МОЗ України Тетяна Башкатова.

Про кожну вакцину окремо

AstraZeneca

  • Це векторна вакцина, яку розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом. Вакцина, вироблена в ЄС, має торговельну марку Vaxzevria, в Південній Кореї – AstraZeneca-SKBio, в Індії – Covishield.

Схвалена ВООЗ, ЄС, Канадою, Індією та багатьма іншими країнами для екстреного використання. Застосовується для всіх, старше 18 років.

Ефективність вакцини. За останніми даними досліджень у реальних умовах, тобто після того, як десятки мільйонів людей у всьому світі щепилися цією вакциною, дві дози AstraZeneca захищають від важкої хвороби та госпіталізації з ефективністю 92% для штаму коронавірусу Дельта та 86% для штаму Альфа.

Ця вакцина на 80% зменшує ризик заразитися коронавірусом та майже у два рази зменшує ризик інфікувати ваших невакцинованих близьких і рідних, якщо ви все ж таки захворієте (bit.ly/3CXs9Pe).

Як працює

AstraZeneca використовує безпечний вірус застуди, у який вмонтована «інструкція» для виготовлення специфічних білків коронавірусу. Вектор доставляє цю «інструкцію» в клітини організму людини. Клітини починають виробляти цей білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла та Т-клітини до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом. Це добре вивчена технологія, що робить векторні вакцини безпечними. Прикладом вакцини цього типу є вакцина проти гарячки Ебола.

Склад вакцини

  • Діюча речовина: модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь.
  • Допоміжні речовини: L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат; динатрієва сіль етилендіамінтетрацтової кислоти (EDTA); магнію хлорид; етанол; полісорбат 80; натрію хлорид; сахароза; вода для ін’єкцій.

Інтервал між введеннями вакцини 4-12 тижнів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози.

Comirnaty від Pfizer-BioNTech

  • Це інноваційна вакцина на платформі мРНК, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Вакцина дозволена для екстреного використання для осіб від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу.

Ефективність проти так званого «дикого» варіанту вірусу SARS-CoV-2, який вперше виявили в Вухані, — 95%. Згідно з результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні «The New England Journal of Medicine» в серпні 2021 року, вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «Альфа», та 88% для штаму «Дельта».

Як працює

Має у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК), яка кодує шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2. Після введення вакцини ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.

Безпечність

мРНК-вакцини – це інноваційне рішення. Ідея створити вакцину на основі рибонуклеїнових кислот з’явилася ще на початку 1990-х. За останні 25 років було здійснено понад 500 досліджень цієї технології. Але реалізовано її було лише навесні 2020 року, коли почалися клінічні дослідження таких вакцин проти  COVID-19.

Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Незабаром після того, як клітини організму закінчать виконувати інструкції, вони руйнуються і позбавляються від мРНК. мРНК-вакцини не містять живого або інактивованого вірусу.

Інтервал між введеннями вакцини 21-28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози.

CoronaVac від Sinovac Biotech

  • Це інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія Sinovac Biotech. Схвалена ВООЗ для екстреного використання.

Ефективність вакцини

Згідно з результатами чилійського дослідження, проведеного в лютому-квітні 2021 року, опублікованими в журналі «The New England Journal of Medicine», ефективність Coronavac/Sinovac становить 65,9% у запобіганні захворюванню на COVID-19 (штами «Альфа» та «Гамма»), 87,5% у попередженні госпіталізації та 86,3% у запобіганні смерті від ковіду.

Вакцина також довела свою ефективність у запобіганні госпіталізації та смерті внаслідок захворювання, викликаного штамом «Дельта».

Як працює

  • Вакцина CoronaVac — це інактивована вакцина, вона містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет.

Технології вироблення інактивованих вакцин вже майже 70 років. Першу вакцину за цією технологією розробили ще 1955 року. Це була вакцина від поліомієліту.

Склад вакцини

  • Діюча речовина: інактивований вірус SARS-CoV-2. Допоміжні речовини: гідроокис алюмінію – пришвидшує та підсилює дію активного компонента; гідрофосфат натрію 12-водний та гідрофосфат натрію моногідрат – буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб її кислотний рівень збігався з рівнем нашого тіла; натрію хлорид  – є розчинником і коригує сольовий баланс вакцин.

Інтервал між введеннями вакцини 14-28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози.

***

Чи дійсно обов’язкова вакцинація і обмеження для нещеплених є порушенням прав людини, читайте тут. А чому в Україні так багато людей бояться вакцинуватись ІА Дивись. info розповідала за цим посиланням.

Перелік протипоказань щодо COVID-вакцинації шукайте ось тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.