Без кави та з дієтою: 10 міфів про грудне вигодовування

У перші шість місяців життя лише 4 малюки з 10 перебувають винятково на грудному вигодовуванні. Серед причин – відсутність підтримки грудного вигодовування для жінок, які працюють та медичні показники. Однак найбільше шкодять грудному вигодовуванню міфи, які поширені як серед годуючих мам, так і серед лікарів, пише УП.

Десять міфів, які найбільш поширені і найбільше шкодять грудному вигодовуванню:

Міф №1: Щоб було молоко, потрібно постійно зціджуватися

Грудне вигодовування працює за принципом «попит-пропозиція». Чим більше молока вийшло, тим більше молока й прийшло. Тому постійні зціджування можуть призвести до гіперлактації, коли молока виробляється занадто багато. Це загрожує постійними лактостазами, або застоями молока.

Зціджуватися потрібно лише в кількох випадках:

 • якщо молока виробляється недостатньо, то зціджування можуть допомогти. Однак зціджуватися тоді потрібно не після кожного годування, а кілька разів на добу.
 • під час лактостазу. Молоко накопичується в протоках, а зціджування необхідні для того, щоб воно вивільнилося;
 • коли жінка хоче створити банк грудного молока. Найбільше молока виділяється відразу після пологів – мозок жінки ще не знає, скільки потрібно молока і виділяє його більше, ніж потрібно;
 • коли жінка перебуває в розлуці з дитиною і хоче зберегти грудне вигодовування. Наприклад, вона потрапила у лікарню або вийшла на роботу.

Міф №2: Годувати грудьми дитину потрібно до року. Після року грудне молоко стає «пустим»

ВООЗ рекомендує годувати дитину грудним молоком до двох років. Грудне молоко матері залишається джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії і після року.

Також міфом є уявлення, що в рік легше відлучити дитину від грудей. Насправді це рішення має ухвалювати мама дитини, виходячи з своїх потреб та інтересів малюка. Відлучати від грудей краще поступово, щоб не травмувати маленьку людину.

Міф №3: Якщо дитина погано набирає вагу, то прикорм потрібно вводити з 4-х місяців (або й раніше)

При введенні прикорму радять насамперед орієнтуватися на дитину, а не на поради сторонніх людей. Ознаки того, що дитина вже готова до прикорму:

 • починає згасати виштовхувальний рефлекс, коли дитина виштовхує те, що потрапляє їй до ротика, язичком,
 • маса при народженні подвоюється,
 • малюк сидить, хай не сам, але з підтримкою,
 • проявляється харчовий інтерес.

Якщо годувати незацікавлену дитину, правильного ставлення до їжі не формується. Втрата харчового інтересу призводить до поганого апетиту в подальшому.

Міф №4: Годувати дитину грудьми потрібно за режимом, раз у 2-3 години

ВООЗ рекомендує годувати дитину на вимогу. Спочатку малюк може просити груди дуже часто – не лише для їжі, а і для втамування спраги, заспокоєння, відчуття безпеки. У перші місяці життя дитини кількість прикладань може сягати 20 на день. Однак поступово, десь до 3-4 місяців, кількість годувань скорочується і встановлюється певна закономірність. У такому випадку мамам радять  орієнтуватись на здоров’я дитини.

Міф №5: Жінка на ГВ повинна дотримуватись спеціальної дієти

Сьогодні мільйони жінок продовжують сидіти на «дієті для годуючих», якої наспрвді не існує. Грудне молоко утворюється з крові та лімфи. Кровотік переносить не капусту і шоколад. З кровотоком за допомогою судин молоко «насичується» молекулами речовин з того чи іншого продукту.

Окремо слід згадати про каву. Дехто під час годування грудьми замість кави може пити цикорій. Дехто взагалі відмовився від цього напою на весь період грудного вигодовування.

Утім, спеціалісти з грудного вигодовування не радять цього робити. Пити каву в період годування грудьми можна. Американська академія педіатрії вважає, що кава сумісна з грудним вигодовуванням. Проте треба знати міру. Помірне вживання кави ніяк не впливає на малюка. Однак дози понад 300-500 мг кофеїну на день можуть викликати нервозність, дратівливість та безсоння у немовляти, а також зниження рівня заліза у грудному молоці та анемію у малюка.

Міф №6: Якщо жінка не годує грудьми, то вона втрачає зв’язок з дитиною

За даними досліджень в Лікарні Святого Луки в Денвері, що в штаті Колорадо, США, кожна сьома жінка не має достатньо молока, щоби повністю вигодувати дитину.

На грудне вигодовування впливає ціла низка факторів:

 • як пройшли пологи,
 • чи було догодовування сумішшю в пологовому,
 • яка атмосфера у родині жінки.

Під час годування жінка має бути спокійною і розслабленою. Лише тоді гормон окситоцин, який допомагає молоку виходити назовні, працює чітко. Без окситоцину добути молоко з грудей дуже складно.

Міф №7: Щоб збільшити кількість молока, потрібно пити спеціальні чаї

Лактогоном може бути будь-який теплий смачний напій, оскільки він зігріває, розслабляє і сприяє викиду окситоцину. До того ж, ефективність трав для збільшення лактації не доведена науково.

Для збільшення кількості молока радять частіше прикладати малюка до грудей і стежити за правильним прикладанням.

Міф №8: Годувати грудьми дуже легко, і жінки від природи знають, як це робити

Лактація – це природний процес, який запускається відразу після пологів. Допомогти налагодити грудне вигодовування можуть консультанти, однак обрати «свого» консультанта буває дуже непросто. Тому експерти радять звертати увагу на освіту, досвід роботи та етику

Окрім того, варто наголосити, що консультант з грудного з грудного вигодовування не є лікарем і не має права виписувати жінкам різноманітні препарати.

Міф №9: Під час грудного вигодовування не можна вакцинуватися

Цей міф набув широкого поширення під час пандемії COVID–19. Насправді грудне вигодовування не є протипоказанням до вакцинації проти COVID–19, оскільки жодна з вакцин від коронавірусу не містить часток «живого» вірусу. Тому вакцини не становлять загрози для матері та немовляти.

ВООЗ навпаки рекомендує жінкам, які годують грудьми, щепитися проти ковіду. Для щеплення можна використати вакцину Comirnaty виробництва Pfizer-BioNTech або AstraZeneca. Відповідно до інструкції до вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech, грудне вигодовування є протипоказанням для застосування цієї вакцини.

Міф №10: Грудне вигодовування на 100% захищає жінку від вагітності

Відразу після пологів жінці буде складно завагітніти. Це зроблено для того, щоб уберегти жінку від настання вагітності в період, коли вона фізично до цього не готова. Цей метод отримав назву лактаційної аменореї (ЛАМ).

Зазвичай овуляція не відбувається 4-6 місяців після пологів, хоча у деяких жінок овуляція поновлюється на другому місяці післяпологового періоду. Є випадки, коли жінка ставала на облік у жіночу консультацію вже за півроку після перших пологів.Тому щоб уникнути таких ситуацій, лікарі рекомендують не випробовувати фортуну, а користуватись презервативом під час статевого акту.

Детальніше про міфи пов’язані з грудним вигодовуваннямчитайте за цим посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.