Сьогодні відзначають День Соборності України

22-го січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності.

Сьогодні українці відзначають 103 річницю проголошення Акту Злуки, що увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України.

Це свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави. 

Читайте також: «Ланцюг єдності» у 1990-му. Як це було у Львові. Архівні фото

Зазначимо, що 22-го січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності. Святкування цього дня саме в такому форматі підкреслює тяглість української державної традиції у ХХ ст.

Проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». 

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців – понад 30 тис. осіб.

Читайте також: День Соборності. Програма заходів у Львові 

Додамо, що 22 січня, з 11.00 до 12.10 у декількох локаціях Львова пройдуть заходи з нагоди відзначення цієї річниці. Йдеться про Личаківське кладовище, Меморіал воїнам Української Галицької Армії, каплиця, де похований Президент Національної Ради ЗУНР Євген Петрушевич та на полях почесних поховань №76 та №67. Програма тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.