Дослідники вперше опублікували матеріали з кримінальної справи Йосифа Сліпого

Серед опублікованих матеріалів збірки – листи до Йосифа Сліпого, написані відомими діячами греко-католицької церкви.

Центр досліджень визвольного руху виклав у вільному доступі документи з архівно-кримінальної справи митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого. Учора, 17 лютого, відзначали 130 років з дня його народження. Колекцію з 50 документів публікує Центр досліджень визвольного руху на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

До збірки увійшли: 

  • ордер на арешт та обшук;
  • анкета арештованого Йосифа Сліпого;
  • протоколи допитів митрополита УГКЦ; 
  • протокол обшуку в резиденції митрополита у Львові 12-14 квітня 1945 р;
  • список антирадянської націоналістичної літератури вилученої в резиденції;
  • листи, написані до митрополита греко-католицької церкви Йосифа Сліпого тощо.

 

Серед опублікованих матеріалів збірки – листи до Йосифа Сліпого, написані відомими діячами греко-католицької церкви, зокрема блаженним священномучеником Василем Величковським, що писав митрополиту з концтаборів ГУЛАГу (Главное управление исправительно-трудовых лагерей). 

Серед адресантів – монахиня, праведниця народів світу Олена Вітер, яку заарештували за звинуваченням у планах вбити двох співробітників НКВД, а також радянського письменника Ярослава Галана. В одному з листів до Сліпого Олена ділиться власними роздумами про радянські репресії проти духовенства та церкви, згадує фізичні тортури, котрих вона зазнала під час перебування в НКВД:

«…По бурі – котра часом і корисна, бо все, що немає сильного фундаменту – вириває з корінням всякого рода дерева і навіть дах з домів. Потім начинають будувати ще кращі будівлі-гиганти, на сильних фундаментах. Так все мені тепер зрозуміло і ясно, перейшла університет життя – пізнала і ще більше оцінила ту велику ласку покликання…».

Раніше листи, адресовані Йосифу Сліпому не були опубліковані, більшість з них  вперше публікують у вільному доступі. Під час заслання митрополита вони зберігалися в будинку для інвалідів в місті Маклаково (тепер – місто Лісосибірськ) Красноярського краю, та були вилучені під час його чергового арешту у 1958 році.

Для довідки

Йосиф Сліпий – видатний український релігійний, громадський і науковий діяч, верховний архієпископ Львівський, митрополит Галицький, предстоятель Української греко-католицької церкви в 1944–1984 років, кардинал. Був переслідуваний радянською владою, відбув 18 років заслання у таборах Сибіру і Мордовії. Реабілітований, як необґрунтовано засуджений, у 1991 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.