Нові обмеження: ввезення автомобілів дозволили лише в одному пункті пропуску на Львівщині

–>

Від сьогодні пропуск транспортних засобів, які придбали українці за кордоном, дозволений лише на трьох пунктах пропуску. Таке рішення спричинене намаганням розв’язати проблему черг на кордонах. Проте є й інша сторона, наголошують експерти.

Про це інформує Інститут досліджень авторинку, пише Dailylviv.com.

Розпорядження Кабінету Міністрів України № 354-р від 03 травня 2022 року визначено перелік пунктів пропуску, через які громадяни України можуть ввезти автомобіль для власного користування. Це такі КПП: Грушів і Устилуг на кордоні з Польщею (у Львівській та Волинській областях відповідно) та Малий Березний на кордоні зі Словаччиною (у Закарпатській області).

Йдеться про оформлення автомобілів для особистого користування, а не для потреб армії. Таким чином уряд планує зменшити черги на кордоні, розвантаживши великі пункти пропуску для пропуску вантажів та гуманітарної допомоги. Проте тут є кілька важливих моментів, на котрі варто звернути увагу, переконує Левко Прокіпчук, ексначальник Львівської митниці, експерт із практичного застосування митного законодавства Асоціації професійних митних посередників.

По-перше, є питання щодо так званих «автовозів», тобто вантажівок, що перевозять машини. Оскільки не всі автомобілі мають право чи можливість пересуватися по дорогах «своїм ходом», логістичні компанії часто доставляли автомобілі гуртом, по 6-8 одиниць за один раз. Особливо актуально це в часи, коли з України тимчасово обмежений виїзд чоловіків призовного віку. Проте інфраструктура згаданих КПП, на яких дозволили пропуск автомобілів, призначена лише для пропуску легкових автомобілів і транспортних засобів масою до 3,5 тонни. «Може скластися ситуація, коли „автовозам“ доведеться ледве не розвантажуватися прямо на контрольно-пропускному пункті, адже інших варіантів перевезти автомобіль просто не залишається», — зазначає експерт у коментарі Інституту досліджень авторинку.

По-друге, залишається питання, що робити нелегковим транспортним засобам. Мова йде про вантажівки, тягачі, причепи і напівпричепи, спецтехніку, автобуси, інші категорії транспорту, які необхідні українцям. Адже указ стосується усіх транспортних засобів, а не лише легковиків під «нульове» розмитнення. «Рішення про оформлення таких транспортних засобів лише на КПП, які не мають для цього відповідної інфраструктури, може повністю заблокувати їх імпорт», — розповідає Левко Прокіпчук.

По-третє, це неможливість імпортувати пошкоджені авто, зокрема з США, де більшість машин купують на аукціонах після ДТП. А також — електромобілів. Усі ці категорії транспорту не можуть пересуватися своїм ходом, а визначені три КПП не призначені для пропуску лафет і автовозів, які їх транспортують. Оскільки морські порти вимушено тимчасово не працюють, ввезення «американців» може бути також повністю заблоковане.

Також дивно, чому ухвалене рішення не передбачає можливості оформлення на кордонах з Угорщиною і Румунією у Закарпатській та Чернівецькій областях.

Щодо інших непрямих наслідків таке рішення щодо оформлення авто на конкретних КПП, то ними можуть бути:

Формування величезних черг у трьох контрольно-пропускних пунктах, у яких відсутня інфраструктура для комфортного очікування своєї черги для перетину кордону, як, наприклад, перед КПП «Корчова-Краковець» у Польщі. Таким чином значна кількість машин, протяжністю навіть у кількадесят кілометрів, може утворитися у прикордонних містах і селах Польщі.

Здорожчання вартості доставки автомобілів з-за кордону. Незручності і значний час простою в черзі може спричинити формування ціни перевезення одного авто на рівні $2000, прогнозують експерти Інституту досліджень авторинку. Таким чином, враховуючи здорожчання автомобілів за кордоном, ціна машин, ввезених під «нульове» розмитнення, може зрости до «передвоєнного» рівня.

Зменшення кількості імпортованих авто. Здорожчання доставки і значні труднощі в перетині кордону спонукатимуть до купівлі автомобілів на внутрішньому ринку замість «пригону» з-за кордону.

Водночас черги на інших КПП можуть не дуже зменшитися, впевнені експерти Інституту досліджень авторинку. Адже основною причиною черг є, насамперед, зміна логістичних ланцюжків — усе навантаження припало на наземні пункти пропуску з країнами Європейського Союзу. Тому рішення щодо великих черг передовсім слід шукати у спрощенні формальностей і автоматизації процесів під час пропуску транспортних засобів на кордоні, переконані експерти.

Де ліпше перетинати кордон з легковиками і вантажівками, – начальник ЛОВА

Найшвидша митниця: уряд максимально спростив усі митні процедури

Нове про перетин кордону: хто з чоловіків може виїхати з України лише один раз, а хто – по кілька разів

Водіїв-військовозобов’язаних випускають за кордон за однієї умови

Перетин кордону за спрощеною процедурою для дітей: дві країни готові прийняти їх тисячу

Кабмін двічі за тиждень кардинально змінив правила перетину кордону для чоловіків призовного віку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.