«Стара брехня працює погано, потрібно нову». Як відреагували в Україні на оголошення УПЦ МП про незалежність від москви

Вчорашній Собор УПЦ (МП) поки що виглядає нічим більше як «грою на публіку».

27 травня Собор УПЦ (МП) оголосив про незалежність від російської церкви, засудив агресію рф та закликав припинити війну. Деякі експерти вважають таке рішення черговою новою брехнею й пояснюють, що не так з офіційним від’єднанням православної церкви від москви.

Філософ та науковець Олексій Панич каже, що Собор РПЦ в Україні пройшов під гаслом «Стара брехня вже працює погано, потрібна нова, витонченіша брехня». Все це приховано під патріотичною оболонкою у самому документі постанови. Зокрема, в одному з пунктів йдеться, що Собор вніс змін та доповнення до статуту, які дозволять УПЦ бути самостійною та незалежною.

«Які саме «доповнення і зміни» – про це, завважте, не сказано. Але брехня непрямо сидить вже в самому цьому факті. Адже з цього випливає, що раніше, до цих змін, «УПЦ» не була «повністю самостійною і незалежною». Хоча скрізь брехала, що була. А тепер тишком-нишком визнали, що вчора брехали. Втім, насправді УПЦ бреше про «повну самостійність» і сьогодні», – вважає Олексій Панич.

Додає, що насправді самостійність УПЦ буде, коли Онуфрій заявить про вихід зі складу Синоду РПЦ, коли буде скасовано з’єднання УПЦ з помісними православними церквами через РПЦ, й УПЦ не буде «самокерованою частиною РПЦ», та ще кілька правок до статуту, яких не відбулося вчора.

Зі слів Олексія Панича, УЦП називає можливим діалог з Православною Церквою України, лише якщо остання усвідомить свою «неавтокефалію», чого не може статися, бо це є черговою брехнею. Відтак, така риторика розрахована не на представників ПЦУ, а на «власну, найменш освічену паству» УПЦ. Таке рішення науковець називає грою на публіку.

«(…) вирішити питання канонічності ієрархії ПЦУ». А це, між іншим, ляпас не лише ПЦУ, а й Константинополю – який вважає, що з канонічністю ієрархії ПЦУ все гаразд. От вам і справжня ціна показового «розриву з Москвою» – якого насправді як не було, так і немає», – аналізує ще один пункт прийнятої постанови Олексій Панич.

На думку професора Національного педагогічного університету ім. Драгоманова Юрія Чорноморця, у вчорашній заяві УПЦ було все, крім згадки слова «автокефалія». Це називає позитивом, оскільки в нас автокефальною є Православна Церква України, натомість УПЦ (вже не МП) залишається тільки знайти спільну мову з ПЦУ, можливо, за допомогою Вселенського патріарха, а Кирилу потрібно дати анафему, вважає професор.

«Нагадаю, що згідно із статутом УПЦ зміни до статуту затверджуються УПЦ. А згідно із статутом РПЦ зміни до статуту УПЦ мають ще й бути схвалені в Москві. Ми на порозі цікавих історичних подій», – додав Юрій Чорноморець.

Заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків, богослов Євстратій Зоря каже, що заяви представників УПЦ МП та РПЦ виглядають доволі узгодженими.

«Заяви двох колег, речника МПвУ митрополита Климента і речника РПЦ Владіміра Лєґойди, виглядають як узгоджена симфонія. Якби зібрання в Києві СПРАВДІ розірвало з Москвою – такої симфонії точно би не було. Прочитайте уважно коментарі обох. До речі, символічно, що російський РБК поставив новину в стрічку «спєцопєрациї», – зауважив Єстратій Зоря.

З його слів, не варто вважати, що з закриттям «Собору УПЦ» та оприлюдненням постанов все завершилося. Насправді багато чого лише почалося.

«Самі рішення написані так, що дають можливість їх інтерпретувати з точністю до навпаки: відділилися від Москви і зберегли єдність з Москвою. Тому в Москві одні хвалять рішення, інші – проклинають. Слід дочекатися також публікації щонайменше 3 документів: рішень Синоду, рішень Собору архієреїв та нового варіанту Статуту про управління. Бо там можуть бути сюрпризи. А також можливі сюрпризи із «корекцією» рішень, коли в п‘ятницю голосували одне, а в суботу на сайті поширять дещо інакше», – каже богослов.

Додає, що з 15-річного власного досвіду спілкування з представниками МП вважає, що значення мають тільки факти та засвідчені документи.

Нагадаємо, що 26 травня Митрополит Львівський і Галицький Філарет опублікував на своїй сторінці у Фейсбуку відкрите звернення до голови Львівської військової адміністрації Максима Козицького, керівників поліції та СБУ Львівщини, в якому йдеться, що в деяких районах області порушують права віруючих, священнослужителів та релігійних громад Львівської єпархії УПЦ.

На Львівщині вже заборонили діяльність УПЦ МП в Городку, Стрию, Бориславі та Червонограді. Деякі громади самостійно перейшли до помісної Православної Церкви. Детальніше про те, як працює і на що впливає Російська Православна Церква в Україні, зокрема у Львові, Tvoemisto.tv аналізувало раніше, детальніше тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.