Чорногорія і Хорватія можуть втратити туристів через конфлікт республік Сербії і Косово

–>

Косовський уряд на пропозицію влади Сполучених Штатів виніс рішення про відтермінування двох постанов, які спричинили масові протести косовських сербів – до 1 вересня. Йдеться про автомобільні номерні знаки і про особисті посвідчення громадян.

Після неспокійної ночі вранці 1 серпня ситуація на сербсько-косовському кордоні залишалася напруженою, повідомляє місцевий кореспондент Радіо Свобода, пише Dailylviv.com.

Косовський уряд на пропозицію влади Сполучених Штатів виніс рішення про відтермінування двох постанов, які спричинили масові протести косовських сербів. Йдеться про автомобільні номерні знаки і про особисті посвідчення громадян.

Раніше косовська влада попередила, що, починаючи з 1 серпня, через кордон пропускатимуть лише автомобілі з косовськими номерними знаками та що всі громадяни повинні мати косовські паспорти. За підтримки Белграда косовські серби відмовляються брати будь-які документи, видані органами Республіки Косово, оскільки вони вважають себе громадянами Сербії.

Постанови влади в Приштині були винесені ще в червні. Вони при цьому посилалися на угоду двох урядів, що була підписана десять років тому.

Белград відреагував 31 липня. Президент Александар Вучич у надзвичайному зверненні до громадян заявив, що серби у Косові опинилися з великій небезпеці та що Белград не залишить їх без захисту.

Після його заяви серби в Косові заблокували магістральні шляхи на півночі Косова й пункти перетину кордону Брняк і Яріньє, на яких відразу розташували підрозділи косовської поліції. Албанські джерела стверджують, що серби в окремих місцевостях застосували вогнепальну зброю. Однак, інцидентів не було. В північній частині Косовської Митровиці, де мешкають лише серби, упродовж дня й ночі постійно було чути алармні гудки, дзвонили церковні дзвони. До ранку був відкритий лише пункт Мердаре, на якому стояли кількакілометрові черги.

Минулої ночі президент Сербії провів нараду з начальником Генштабу й чільними генералами, після якої було оприлюднене повідомлення, що сербські підрозділи в жодному випадку не перетинали косовський кордон (в Сербії називають його «адміністративною лінією»). Відтак сербський президент заявив: «Сербія не буде здаватися й переможе». У зверненні до громадян він кілька разів наголосив, що збереження миру є основною метою Белграда.

Однак міністр закордонних справ Нікола Селакович сказав, що «косовським сербам готують пекло», а депутат від президентської партії Владімір Джуканович попередив, що Сербія «могла б розпочати процес денацифікації Балканів».

Президентка Косова Вйоса Османі заявила, що глава Сербії «намагається дестабілізувати ситуацію в регіоні». Вона закликала косовських сербів не піддаватися пропаганді Белграда.

Командування миротворчих сил у Косові (Кфор) розповсюдило повідомлення, в якому мовиться, що міжнародні сили готові реагувати в разі будь-яких інцидентів.

Мирослав Лайчак, спеціальний представник Європейського союзу для діалогу Белграда й Приштини, закликав сторони врегулювати спірні питання шляхом переговорів.

Посольство України в Белграді попередило громадян України, котрі перебувають в регіоні, «утримуватися від відвідання південних районів Сербії та уникати місць масового скупчення людей». За офіційними даними, в країні є приблизно 7 тисяч біженців з України. Частина в них перебуває в таборі у місті Вранє, що на півдні Сербії.

У понеділок в чотирьох косовських містах, заселених сербами, були виставлені транспаранти, які повідомляють, що створене «Обʼєднання сербських общин» Косовська Митровиця, Звечан, Лепосавич й Зубин Поток. Влада в Приштині виступає проти територіальної й політичної самоорганізації сербів.

Президент Сербії Вучич й голова косовського уряду Альбін Курті згідні лише в одному: наступні дні й тижні будуть вкрай напруженими. Адже косовська влада відклала свої постанови лише на 30 днів.

Белградські політичні діячі й ЗМІ продовжують заохочувати сербів у Косові, щоби не підкорялися владі в Приштині.

Конфлікт між Сербією і Косовом відкладено до 1 вересня

Громадянам України радять уникати місць масового скупчення у Сербії

Збройний конфлікт на кордоні між Сербією і Косовом: ситуація на Балканах загострюється (відео)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.