Скільки ІТ-фахівців залишилися в Україні та чи зріс заробіток під час війни. Дослідження

73% ІТ-спеціалістів зазначили, що після 24 лютого дохід залишився на тому ж рівні або зріс.

До 24 лютого в Україні було близько 285 тисяч ІТ-фахівців, а головні тех-хаби розташовувалися у Києві, Львові, Харкові, Дніпрі та Одесі. Через повномасштабну війну за кордон виїхало від 17% до 20% тисяч «айтівців». Ще близько 2,5% ІТ-спеціалістів пішли захищати Україну. Про це йдеться у результатах дослідження IT Research Resilience, які презентував Львівський ІТ Кластер.

«Станом на кінець 2021 року в Україні налічувалось приблизно 285 тисяч людей, які працювали в ІТ, а головні тех-хаби розташовувалися в Києві, Львові, Харкові, Дніпрі та Одесі. Повномасштабна війна сколихнула тех-індустрію, як і будь-яку іншу сферу. За даними IT Research Resilience, станом на травень-червень за кордон виїхало від 50 тисяч до 57 тисяч ІТ-спеціалістів. А приблизно 7 тисяч ІТ-спеціалістів стали до лав ЗСУ чи ТрО. Тобто сьогодні приблизна кількість ІТ-фахівців в Україні сягає 228 тисяч людей», – йдеться у результатах дослідження.

Простими словами про складне. Компанія EPAM запустила подкаст про ІТ-індустрію України

18% опитаних ФОП планують легалізуватися за кордоном. Також, за даними IT Research Resilience, медіана зарплати по Україні після 24 лютого становить $2 360. Середній вік ІТ-спеціаліста: 31 рік. 71% в індустрії припадає на чоловіків та 29% на жінок.

73% опитаних зазначили, що після 24 лютого дохід залишився на тому ж рівні або зріс. Проте витрати також зросли. Найбільшу частину щомісячного доходу, приблизно 20% від зарплатні, заощаджують. Ще орієнтовно 21% доходу витрачають на харчування. 89% опитаних фахівців кажуть, що віддають частину доходу на благодійність.

Читайте також: Топ-10 найпопулярніших ІТ-напрямів у львівських вишах. Що пропонують вступникам

Згідно з даними ІТ Research Resilience, ІТ-спеціалісти, які релокувалися на захід України, витратили близько $14,7 млн на побутові потреби протягом першого місяця після переїзду. Та ще $13,6 млн витрачають щомісяця в областях, де оселилися після 24 лютого. Якщо до кінця 2022 року вони надалі залишаться в цих регіонах і витрачатимуть стільки ж, загальна сума витрат сягне $137,1 млн.

Щодо міграційних настроїв, дослідження свідчить, що 57% опитаних хочуть жити в Україні, безвідносно до умов та контексту. Крім того, під час опитування ІТ-спеціалістам запропонували уявити себе через рік у кожному з них.

«При реалізації позитивного сценарію, який передбачає євроінтеграцію та лібералізацію економіки, 78% опитаних залишаться в Україні, а 12%, тобто орієнтовно 27 000 людей, намагатимуться виїхати за кордон. Портрет рішуче налаштованого на еміграцію спеціаліста виглядає так: в основному це фахівці кваліфікації Senior 34 років, які мають пару. Суттєво впливає на рішення щодо виїзду те, як саме закінчиться війна в Україні, якою буде економічна політика країни після перемоги. Не меншу роль відіграють індивідуальні фактори», – пояснюють у дослідженні.

За даними IT Research Resilience, 85% опитаних компаній зазначили, що станом на травень їм вдалося повністю або майже повністю відновити ділову активність, яка була до 24 лютого. 

За даними НБУ, впродовж січня-травня 2022 року ІТ-індустрія демонструє зростання порівняно з аналогічним 2021 роком. Згідно з даними дослідження, якщо ситуація розвиватиметься так само, то до кінця року експортна виручка може сягнути $8,5 млрд. Якщо врахувати економічні очікування учасників ринку, цей показник  може скласти $8,1 млрд. Якщо ІТ-фахівці, які виїхали за кордон, втратять податкове резиденство в Україні, то приблизна експортна виручка може скласти близько $7,2 – 7,5 млрд.

Читайте також: Топ-10 найпопулярніших ІТ-напрямів у львівських вишах. Що пропонують вступникам

Детальніше про найважливіші тенденції ІТ-індустрії України під час війни, міграційні настрої тех-спеціалістів та сценарії розвитку подальших подій, можна переглянути у дослідженні IT Research Resilience. 

Зазначимо, що IT Research Resilience – це дослідницький проєкт Львівського ІТ Кластера. Він трансформувався із проєкту IT Research Ukraine, який Кластер анонсував на початку 2022 року. Через повномасштабний наступ росії, дослідження адаптували під нові реалії. Проєкт реалізували за підтримки та партнерства Міністерства цифрової трансформації, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Western NIS Enterprise Fund, який підтримує ініціативи з просування реформ в Україні та трансформаційні проєкти. Збір та аналіз основних даних в межах соціологічної частини проєкту IT Research Resilience забезпечила Дослідницька агенція Fama на замовлення Львівського ІТ Кластера.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.