Як передається та чим небезпечна мавпяча віспа. Пояснення МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я пояснюють, якими є симптоми хвороби, як вона може поширюватися та чи можна вакцинуватися.

В Україні лабораторно підтвердили перший випадок віспи мавп. Наразі пацієнта госпіталізували до медичного закладу для стаціонарного лікування, він має легкий перебіг хвороби. У Міністерстві охорони здоров’я пояснюють, якими є симптоми хвороби, як вона може поширюватися та чи можна вакцинуватися.

Віспа мавп  віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми. До 2022 року віспа мавп фіксувалась у країнах Центральної та Західної Африки, наразі ж більш ніж половина всіх зафіксованих випадків припадає на Південну та Північну Америку. 

Симптоми

До основних симптомів віспи мавп належать: гарячка, головний біль, міалгія (біль у м'язах), біль в спині, збільшені лімфатичні вузли, озноб, біль у горлі, закладеність носа, кашель, висип у вигляді пухирців. Іноді у людей спочатку з’являється висип, а потім – інші симптоми. Деякі можуть мати лише висип.

Захворювання, зазвичай, триває від двох до чотирьох тижнів. Висип у вигляді прищів або пухирів спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла, наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході. Висип проходить різні стадії до повного загоєння. В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки із потребою лікування в умовах медичних закладів. Зазвичай, у групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цього захворювання входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.

Поширення

Віспа мавп може передаватись від людини до людини. Для цього потрібен прямий фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворої людини. Йдеться про спілкування з близької відстані, дихання, дотики, поцілунки, секс. Захворювання може поширюватися з моменту появи симптомів до повного загоєння висипу та утворення свіжого шару шкіри.

Профілактика 

  • уникайте тісного контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп;
  • уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий;
  • регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Особливо це варто робити перед їдою, після відвідування ванної кімнати та перед тим, як торкатися власного обличчя;
  • дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких, зазвичай, торкаєтесь у середовищах, де могли бути інфіковані люди. 

Вакцинація

Наразі у світі є три вакцини проти віспи мавп, проте їхнє виробництво та запаси дуже обмежені. У деяких країнах вже проводять вакцинацію груп ризику, зважаючи на поширення захворювання. Раніше вакцинацію проти віспи мавп проводили лише в ендемічних для цієї інфекції країнах, тобто країнах Африки. 

Окрім того, Всесвітня організація охорони здоров’я наразі не рекомендує масову вакцинацію. 

Лікування

Зазвичай, використовують симптоматичне лікування (знеболювальне, жарознижувальне). Якщо ви думаєте, що у вас віспа мавп, то варто звернутись за медичною допомогою, використовуючи засоби протиепідемічного захисту (захисну маску, рукавички тощо), щоб не заразити інших. 

Перебувати на самоізоляції треба, допоки всі виразки (пухирці) не покриються кіркою, струпи не відпадуть, а під ними не утвориться новий шар шкіри. Важливо, що йдеться також про ті виразки, які перебувають всередині тіла, до прикладу, в роті.

Нагадаємо, що пацієнт, у якого першого в Україні діагностували віспу мавп, каже, що не мав контактів із хворими на та не виїздив за кордон. Тим не менш, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований у одному з великих міст країни. Із симптомів захворювання у нього спостерігається підвищена температура, висип на тілі. Для збереження комфорту пацієнта область реєстрації випадку не наводять.

Детальніше про те, спалахів яких недуг можна очікувати через війну та як убезпечити себе і близьких, можна дізнатися за посиланням. 

Ольга Коваль

_____________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.