Які історичні будинки у Києві під загрозою знищення

Які точки на мапі Києва найбільш гарячі через конфлікти забудовників та громади, що відбувається з давніми будинками та які рішення ухвалюють суди.

У 2021 році столична влада опублікувала адреси 119 обʼєктів культурної спадщини, яким загрожує знищення або пошкодження. Дії власників щодо цих будинків мали би братися під особливий контроль, та цей механізм не працює, пише «Економічна правда». 

Будинок Малина на Тургенєвській, 22

У 1890 році купець Василь Малин замовив архітекторам проєкт розкішного особняка. Зараз цей будинок є останньою тогочасною спорудою на вулиці Тургенєвській. У будівлі у 1911-1915 роках жили заможні міщани Зеленські.

Поруч у 2017 році компанія «Сервіт» збудувала 11-поверховий «клубний будинок». У 2021 році забудовник почав зносити історичну садибу попри припис міської влади. Суд арештував будівлю і заборонив її реконструкцію.

«Забудовник виклав ситуацію так, ніби він не зносить будинок, а проводить реконструкцію. Насправді це реконструкція за сценарієм будинку Уткіна – до фундаменту. Забудовника зв'язали по руках і ногах. Як довго протримається арешт, невідомо. Громадська організація «Мапа реновації» підготувала папери, щоб надати будинку охоронний статус. Однак департамент охорони культурної спадщини КМДА ще не розглянув це питання», – каже охоронець памʼяток та юрист Дмитро Перов.

Упродовж року тривали судові суперечки. Забудовник виборов право розпоряджатися будинком, утім, у серпні 2022 року за поданням прокуратури Шевченківський районний суд повторно арештував пам'ятку. За словами громадського активіста, будівельна техніка перебуває на території будинку і готова відновити роботу, щойно суд зніме арешт.

Фото: 44.UA

Садиба Дмитрієва на Хорива, 2

Один із найстаріших збережених комплексів будівель розташований за Житнім ринком. Упродовж 1831-1916 років будівлі не раз змінювали власників.

Нинішній господар комплексу компанія «Конвалія-нерухомість» хоче звести замість будинків торговельно-розважальний центр. У 2019 році Окружний адмінсуд Києва скасував пункт додатку до наказу Мінкультури від 2014 року, яким садибу внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. У 2021 році міністерство надало трьом будівлям комплексу статус пам’ятки архітектури та історії місцевого значення. Забудовник оскаржує це рішення.

«Суд скасував рішення про повернення садиби в комунальну власність. Він ухвалив рішення винятково з процесуальних питань. Питання про те, що майно було незаконно набуте і комплекс памʼяток систематично доводився до руйнації, не були спростовані і не досліджувалися», – нарікає Перов.

Наразі Офіс генерального прокурора готує касаційну скаргу, щоб оскаржити рішення щодо власності у Верховному Суді. Паралельно забудовник знову намагається через суд зняти з комплексу будівель охоронний статус.

Фото Семена Широчина

Особняк Барбана на Обсерваторній, 6

Одноповерховий цегляний будинок на Кудрявці був збудований у 1891 році на замовлення титулярного радника Олександра Барбана. У 1910 році садибу придбав провізор В'ячеслав Геращеневський.

У 2020 році новий власник садиби, «Інформаційна група «Агентство столичних повідомлень», почав демонтувати споруду для зведення 9-поверхівки. У 2021 році події навколо будівлі стали першим випадком, коли питання охорони культурної спадщини винесли на розгляд Ради національної безпеки і оборони. Тоді РНБО доручила відновити частково зруйнований будинок.

Активісти підготували для Департаменту охорони культурної спадщини документацію щодо надання пам'ятці охоронного статусу, але, як і у випадку з будинком Малина, питання не виносилося на засідання консультативної ради.

«На початку вересня було засідання консультативної ради щодо так званого списку Кличка. Це 119 будівель, яким загрожує знищення. З цього переліку охоронний статус отримала лише одна садиба – на Антоновича, 7. Резонансні об'єкти, через які і виник список, не потрапили на розгляд. Я запитав у членів ради, навіщо ми збиралися і коли будуть розглядатися інші будинки. Сказали, що найближчим часом, а коли саме – невідомо», – розповідає Перов.

Фото: Заборона

Будинок Родіна на Гончара, 71

У 1882 році на замовлення заможного селянина Осипа Родіна київський архітектор Володимир Ніколаєв звів двоповерхову будівлю в еклектичному стилі. Тривалий час там працювала найменша в столиці театральна сцена.

Зараз поруч з пам'яткою забудовники SAGA Development, Perfect Group та Kyivproekt Development зводять 19-поверховий ЖК Franklin Concept House. Проєкт охоплює земельну ділянку, на якій розташована історична будівля. Рішення щодо позбавлення охоронного статусу будівлі ухвалили суди першої інстанції, апеляційний та касаційний. Останній скасував рішення про позбавлення споруди охоронного статусу, ставши на сторону громади.

«Забудовник хоче позбавити будинок охоронного статусу вдруге. 31 серпня на судове засідання з цього питання прийшли представники громадськості та журналісти. Суд переніс розгляд справи», – розповідає Перов.

Наразі роботи на об'єкті призупинені. У пресслужбі SAGA Development повідомили, що виборюватимуть право на будівництво.

Демонтаж садиби Осипа Родіна на вулиці Олеся Гончара, 71 почали ще у 2021-му році. Будівельники тоді розібрали дах та частину бічної стіни. ФОТО ANTON KORCHAGIN

Поліцейська дільниця в Цимлянському провулку, 3А

25 лютого компанія «Дніпро-2002» почала демонтаж будівлі колишньої поліцейської дільниці на Подолі. За даними Youcontrol, одним із власників фірми є бізнес-партнер ексміністра енергетики та директора «Київенерго» Івана Плачкова – Олексій Брусов. Крім того, адреси забудовника та офісу Плачкова збігаються.

Знищенню обʼєкта не завадив статус історичної забудови, наданий рішенням Київради «Про організаційні заходи щодо збереження об’єктів ХІХ-XX ст. на території міста Києва, яким може загрожувати знищення або пошкодження».

Нацполіція відкрила кримінальне провадження за статтею «Пошкодження або руйнування обʼєктів культурної спадщини». Демонтаж цінної історичної споруди зупинили на етапі, коли від будинку майже нічого не залишилося.

Те, що залишилось від будівлі в Цимлянському провулку / Фото Олександра Колесніченка

Лісопильня Сніжка на Турівській, 29А

Знесення представника типової забудови Подолу кінця 19 – початку 20 століття, лісопильні підприємця Іллі Сніжка, почалося у 2020 році. На 31-шу річницю Незалежності України демонтаж відновився з новою силою.

«Від будинку на Турівській, 29А залишилося відсотків 40%. Кримінальне провадження не відкрите. Є приписи департаменту міського благоустрою про зупинку робіт до подання відповідних документів та департаменту охорони культурної спадщини про зупинку демонтажу», – каже громадський активіст.

Будинок розташований у зоні регулювання забудови другої категорії історико-архітектурного заповідника "Стародавній Київ" і пам'ятки ландшафту та історії «Історичний ландшафт київських гір». Роботи без узгодження там заборонені.

Фото: Kyivphoto

Нагадаємо, що на Андріївському узвозі у Києві незаконно розбирають пам’ятку архітектури, будинок має охоронний статус пам’ятки архітектури місцевого значення. На будівельному майданчику відсутній паспорт об’єкту з наявною інформацією про дозвільну документацію та захисний паркан. Роботи відбуваються за полотном намальованого історичного фасаду. 

Софія Шавранська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.