Нобелівську премію миру отримали представники України, росії і білорусі

Нобелівський комітет вказав, що цьогорічні лауреати є не лише борцями за права людини, а й «за мирне співіснування в сусідніх країнах».

Лауреатами Нобелівської премії миру у 2022 році стали правозахисник із білорусі Олесь Беляцький, а також українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод» та російська правозахисна організація «Меморіал». Про це з посиланням на Нобелівський комітет пише Громадське. 

Там пояснили, що лауреати представляють громадянське суспільство у своїх країнах, яке важливе для миру та демократії.

«Вони багато років пропагували право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали значних зусиль, щоб документувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою»,  йдеться у заяві комітету.

Крім того, Нобелівський комітет вказав, що цьогорічні лауреати є не лише борцями за права людини, а й «за мирне співіснування в сусідніх країнах». Там вважають, що правозахисники відродили «бачення Альфреда Нобеля щодо миру та братерства між націями».

Зазначимо, що 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України. А влада білорусі дозволила російським військам використовувати свою територію для наступу та обстрілів України.

Для довідки

«Центр громадянських свобод» був заснований у Києві у 2007 році для просування прав людини та демократії в Україні. Очолює організацію правозахисниця Олександра Матвійчук. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну організація долучилася до виявлення та документування воєнних злочинів рф проти цивільних українців. 

Олесь Біляцький — білоруський правозахисник, голова правозахисного центру Вясна. Він є одним з ініціаторів демократичного руху, що виник у білорусі в середині 1980-х років. У 1996 році він заснував організацію «Вясна» у відповідь на поправки до конституції, які надали президенту диктаторські повноваження та викликали масові демонстрації. 

З 2011 до 2014 року Біляцький був у вʼязниці. Після масових протестів проти Лукашенка у 2020 році його знову затримали, він досі під арештом. Був визнаний політичним в’язнем.

Російське товариство Меморіал — неурядова організація, створена для дослідження політичних репресій у СРСР. У грудні 2021 року російська влада ліквідувала російські юридичні особи Міжнародного Меморіалу та Правозахисного центру Меморіал. Представники організацій повідомили, що обидві організації продовжать свою роботу без юридичних осіб.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста– дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *