Хто впроваджуватиме е-квиток на Львівщині і до чого тут російське обладнання

У Львівській ОВА акцентують на тому, що область стане першою, де в Україні впровадять е-квиток.

На Львівщині визначили інвестора (оператора), що за свої кошти закупить валідатори для впровадження електронного квитка і встановить їх у приміські та міжміські автобуси, які курсують в межах області. Нею стала київська компанія ТОВ «Смарт-Тикет Технолоджи», зареєстрована у 2020 році. Засновниками є уродженець Маріуполя Павло Романішин (45%), киянка Євгенія Колодич (45%) та інвестиційний фонд «Інтерстеллар» (10%).

Згідно з інформацією на сайті компанії, фонд «Інтерстеллар» інвестував також у компанії, що надають мікрокредити, факторингові послуги, а також у будівництво й нерухомість. У Черкасах, Маріуполі та Боярці «Смарт-Тикет Технолоджи» (СТТ) спільно з «Реноме-Смарт» (що забезпечує постачання, встановлення, налаштування і сервіс валідаторів у транспортних засобах міст) уже впроваджують безготівкову оплату в пасажирському транспорті.

валідатори у Черкасах (джерело: Прочерк)

Валідатори у Маріуполі

У двох сертифікатах на обладнання, опублікованих на сайті СТТ, йдеться про те, що компанія використовує два види безконтактних POS-терміналів (валідатори) торгової марки Vendotek, виробником яких вказаний «Реноме-Смарт».

Сертифікат експертизи за 6 жовтня 2022 року із торговельною маркою терміналу Vendotek / Фото: сайт «Смарт-Тикет Технолоджи»

Для прикладу, валідатори в Криму (джерело: Керчь.ФМ станом на 2.02.2022)

Ця компанія зареєстрована у Рівному у 2003 році та займається оптовою торгівлею комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням. Кінцевими бенефіціарними власниками є Віктор Матчук та Анатолій Кричильський з Рівного. Однак торговельна марка Vendotek в Україні ні на кого не зареєстрована. Крім того, із сервісу з даними про митні операції ImportGenius ми дізнались, що «Реноме-Смарт» також імпортувала валідатори марки Vendotek через білоруського посередника ООО «Туссон» у 2020-2021 роках.

Джерело: termt.ru

У базі даних зареєстрованих торговельних марок Global Brand Database, яку підтримує Всесвітня організація інтелектуальної власності, є інформація про дві компанії — власників цієї марки у різних юрисдикціях. Одна з них — російське ООО «Мультипас». Інша — чеська Vendotek s.r.o., заснована чеською Terminal Technologies s.r.o. Своєю чергою, в останній компанії одним із співзасновників є росіянин Сухоставскій, що також має частку у російському ООО «Мультипас». Він же є директором російського ООО «Терминальные технологии». На сайті цієї компанії можна прочитати, що вона є російcьким виробником терміналів та валідаторів марок Vendotek i Transitek.

На запитання Tvoemisto.tv про те, що власниками торговельної марки Vendotek є росіяни, генеральна директорка групи компаній РЕНОМЕ, директорка «Реноме-Смарт» Надія Гладкевич каже, що «достеменно їй про це нічого не відомо». Вона каже, що, можливо, вони мали офіс, представництво в Україні. Водночас вона додає, що вони закуплятимуть нову партію і нові комплектуючі для валідаторів. 

«Ми будемо закупляти нову партію, нові комплектуючі для валідаторів, ми ж не знали точно, чи будемо переможцями конкурсу, чи ні. Там були й інші учасники. Із росією ми точно не працюємо. Є китайські готові продукти, деякі ми закуповуємо або самі комплектуємо, якщо це дешевше. Але з росії чи білорусі готових товарів або коплектуючих не беремо», — каже вона. 

Що відомо про е-квиток на Львівщині і як він може змінити перевезення в області

На впровадження е-квитка для пільговиків у громадському транспорті на Львівщині ще у 2020 році виділили 7 млн грн, однак система так і не запрацювала повноцінно станом на 2022 рік, як планували. Картка електронного квитка мала стати водночас і єдиним платіжним засобом, і соціальною карткою, в якій облікують всі пільги, оскільки одна людина може одразу мати кілька пільг. 

Цього року лише оголосили конкурс на відбір інвестора, для якого напрацювали 100-бальну оцінку пропозицій. Найперше – це термін впровадження монтажу обладнання та термін дії інвестиційного договору: чим коротшим мав бути термін реалізації автоматизованої системи у приміських та міжміських автобусах, що запропонує інвестор, тим більшою кількість балів для нього. Попередньо внесок для інвестора мав становити орієнтовно 2 млн євро, а після визначення переможця хотіли розпочати облаштовувати обладнання в автобусах. Заключне засідання з відбору компанії-інвестора відбулося у понеділок, 21 листопада. Окрім ТОВ «Смарт-Тикет Технолоджи», яка перемогла у конкурсі, за можливість впроваджувати е-квиток на Львівщині змагалися: ТОВ «МД Софт», ТОВ «Гіс-Сервіс», ТзОВ «Ізі софт» та ТзОВ «Центральний маршрутизатор». Тепер з переможцем тендеру Львівська ОВА має підписати договір.

У Львівській ОВА акцентують на тому, що область стане першою, де в Україні впровадять е-квиток. Система мала би допомогти скласти облік пасажирів, визначити пасажиропотік у транспорті на Львівщині та надалі скорегувати кількість маршрутів за потреби. 

«Дійсно, це дозволить нам оплачувати за проїзд будь-якою карткою, в тому числі пільговою. Також будемо мати чіткий облік пасажирів, який наразі відсутній. Ми не знаємо, скільки пільгових категорій проїжджає, кожна громада не до кінця розуміє, скільки в них пільговиків користуються транспортом. Крім того, ми зможемо зрозуміти пасажиропотік між населеними пунктами, щоб надалі правильно скоригувати маршрутність, зокрема збільшити чи зменшити кількість автобусів», – пояснював раніше заступник голови Львівської ОВА Юрій Бучко.

Він додав, що на початку впровадження для пасажирів, які не матимуть змогу платити безкотівковим способом, буде можливість оплатити проїзд готівкою, але з обов’зковою видачею квитка.

Як уточнив у коментарі Tvoemisto.tv Юрій Бучко, для запровадження е-квитка на приміські та міжміські перевезення потрібно близько 30 мільйонів гривень. Так оцінює інвестицію компанія-переможець. Вона отримуватиме 10% комісії від вартості електронного квитка. Валідатори планують встановити у всіх автобусах, загальна кількість яких становить 1 050 одиниць. Один валідатор, за словами посадовця, коштує від 700 євро. Так, загалом реалізація цього проєкту може зайняти орієнтовно 6 місяців. 

Ольга Коваль

Дмитро Борисов

__________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *