У Мінкульті розказали, що треба, щоб перенести могилу Ватутіна з Маріїнського парку

Станом на 10 лютого 2023 року запиту щодо вилучення могили Ватутіна з Державного реєстру чи її переміщення (перенесення) на адресу МКІП не надходило. МКІП підтримає перенесення могили Ніколая Ватутіна, коли отримає весь пакет документів від КМДА. Про це повідомила пресслужба міністерства.  

«МКІП вважає доцільним перенесення могили військового діяча генерала армії, Героя Радянського Союзу М.Ф. Ватутіна  з Маріїнського парку в інше місце», – стверджують у Мінкульті. 

Водночас могила Ватутіна є пам’яткою історії національного значення, охоронний номер 260019-Н, занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (надалі – Реєстр) Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 928.

При цьому зазначається, що відповідно до закону, надання дозволу на переміщення (перенесення) пам'яток культурної спадщини національного значення належить до повноважень Кабінету Міністрів України. У пресслужбі повідомили, що відповідне подання готується Міністерством культури та інформаційної політики України, але для його підготовки до Міністерства необхідно надати пакет документів від Київської міської влади. 

Документи, необхідні для подання до КМУ:

 • протокол (витяг з протоколу) Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини органу охорони культурної спадщини Київської міської військової  адміністрації за результатами розгляду порушеного питання,

 • обґрунтування неможливості збереження пам’ятки на місці або обґрунтування необхідності її перенесення,

 • копію облікової документації на пам’ятку,

 • акт огляду технічного стану пам’ятки,

 • копію науково-проєктної документації на перенесення пам’ятки,

 • матеріали фіксації пам’ятки,

 • фотофіксацію місця, куди планується перенести пам’ятку,

 • передпроєктні пропозиції,

 • копію рішення органу місцевого самоврядування щодо перенесення пам'ятки, а також документ, що засвідчує згоду на перенесення (переміщення) пам’ятки її власника або уповноваженого ним органу (особи) та власника (користувача) земельної ділянки або уповноваженого ним органу (особи), на яку планується перенести (перемістити) пам’ятку.

Станом на 10 лютого 2023 року запиту щодо вилучення пам’ятки з Державного реєстру чи її переміщення (перенесення) на адресу МКІП не надходило, стверджують у міністерстві.

Для порушення розгляду питання вилучення могили Ватутіна з Реєстру Київською міською військовою адміністрацією має бути подано до Мінкульту такі документи:

 • подання про вилучення пам’ятки з Реєстру за встановленою Порядком формою, засвідчене підписом керівника установи, організації, що виступає Ініціатором;

 • фотофіксація пам’ятки та її території, втрачених чи пошкоджених цінних (характерних) елементів об’єкта – предмета охорони пам’ятки, що становлять його історико-культурну цінність, на підставі якої цей об’єкт визнаний пам’яткою, з відображенням дати фіксації не більше трьох місяців до дати подання Мінкультури;

 • копія охоронного договору на пам’ятку;

 • документи, що підтверджують вжиття заходів реагування на порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини (у разі наявності);

 • документи, що підтверджують повідомлення правоохоронним органам про злочин (у разі наявності);

 • акт огляду пам’ятки та її території за формою, наведеною у додатку 8 до цього Порядку, засвідчений підписом керівника Ініціатора, власником об’єкта культурної спадщини або уповноваженого(ної) ним органу (особи), представником(ами) органу(ів) охорони культурної спадщини, повноваження якого(их) поширюється на територію розміщення відповідної пам’ятки, та особою, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю «музеєзнавство, пам’яткознавство» або таких наук: історії – для археологічних, історичних об’єктів та об’єктів науки і техніки.

Також там додали, що перепоховання останків померлих, воїнів із братських і одиночних могил здійснюється з дотриманням вимог законів України.

«Тож щойно МКІП отримає документи, в якнайшвидший спосіб запустить процес», – резюмували у Мінкульті.   Нагадаємо, 9 лютого у Маріїнському парку демонтували пам’ятник радянському воєначальнику генералу Ніколаю Ватутіну. Його перенесли до Музею авіації. При цьому наразі на місці пам'ятника залишається могила Ватутіна. 10 лютого секретар Київської міської ради Володимир Прокопів повідомив, що Київська міська влада звернулася до Міністерства культури з поданням щодо ексгумації та перенесення тіла радянського генерала. Він уточнив, що подання вносив профільний Департамент культурної спадщини КМДА. За його словами, такі документи повинні розглядатися до 30 днів.  

За словами Прокопіва, дозвіл на ексгумацію дає саме Кабмін, також він визначає місце перепоховання. Але роботи, за словами секретаря Київради, може виконати місцева влада. Зазвичай процедура перепоховання забирає 1 день.

Станіслав Нестеренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *