За зруйноване війною житло компенсують не грошима, а сертифікатами

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №7198 про створення механізму компенсацій за житло, зруйноване чи пошкоджене під час війни.

Про це повідомив сайт Нерухомі, пише Dailylviv.com.

За цей законопроєкт віддали свої голоси 275 народним депутатам.

Згідно з документом, на компенсацію можуть розраховувати громадяни України, які є власниками, замовниками будівництва, інвесторами пошкоджених чи знищених об’єктів нерухомого майна, а також їхні спадкоємці. За пошкоджене майно багатоквартирного будинку компенсацію зможуть отримати ОСББ, житлові кооперативи, управителі чи особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків.

Компенсації не надаватимуться особам під санкціями, з судимістю за скоєння злочинів проти основ національної безпеки та їх спадкоємців.

Подати заяву про надання компенсації можна буде під час воєнного стану та впродовж року від дня його припинення чи скасування. Зробити це можна в електронній формі через “Дію” або в паперовій — через ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса.

Також українці повинні знати, що компенсації не надаватимуться живими грошима, а видаватимуться у вигляді п’ятирічних житлових сертифікатів на нове житло, а власники окремих будинків матимуть вибір — взяти житловий сертифікат чи грошову компенсацію з цільовим призначенням, яку можна використовувати лише на фінансування будівництва. 

Відповідно до норм законопроєкту, обрати дорожче житло, ніж вартість житлового сертифіката, не можна буде. У цьому випадку українцям доведеться покривати різницю власним коштом.

Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, одержувач теоретично вправі отримати компенсацію, що залишилася, але тільки з грошей, отриманих від Росії для відшкодування збитків.

Фінансування цієї ініціативи здійснюватиметься з коштів місцевих бюджетів та держбюджету, міжнародних фондів, інвесторів, репарацій чи інших стягнень з Росії.

Держава планує спрямувати чималі кошти на компенсації – у відповідному Фонді вже понад 17 млрд грн. 

Раніше в експертному середовищі розкритикували цей законопроєкт, зазначивши, що роздача сертифікатів дуже зручна для влади, оскільки можна буде звітувати, що процес компенсації запущено. Проте українці за фактом отримуватимуть лише зобов’язання. При цьому ще постає питання щодо адекватної оцінки завданих збитків.

Кредити треба буде повертати через пів року після закінчення війни

Допомога жертвам війни: розпочинають реєстрацію заявок на пошкоджене чи зруйноване майно

Потрібен рік, щоб запрацював міжнародний реєстр збитків, заподіяних Росією Україні

Якщо є загроза знищення авта, зніміть хоч номерні знаки

 

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Твітері або Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *