Демарш та звільнення. Викладачі музакадемії незгодні з керівництвом, яке тримається за ім’я Чайковського у назві

З академії почали звільнилися викладачі, один із них працював у НМАУ з 1992 року.

Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського не припиняється від квітня 2022 року. Однак керівництво досі не вирішило прибрати імʼя російського композитора із назви, тому із закладу почали звільнятися викладачі.

1 березня заяву про звільнення написала професорка кафедри історії світової музики Олена Корчова.

 

«Вільна. Від сорому "чайковського миру". Від гібридності в стінах НМАУ. Від сліпої волі більшості. Від розмивання людських і професійних істин… Вільна, бо звільнилася», — написала вона у дописі.

Саме Корчова була авторкою відкритого листа до НМАУ, яке у квітня 2022 року опублікувало видання The Claquers, присвячене академічній музиці. У ньому вона звернулась до керівництва консерваторії з проханням прибрати імʼя Чайковського з назви, вказавши, що образ композитора вже давно й активно використовується ворожою пропагандою.

2 березня композиторка Алла Загайкевич теж повідомила, що планує звільнитися із консерваторії в знак протесту "проти малоросійського свавілля адміністрації, на знак єднання з українським свідомим суспільством".

 

«На знак протесту проти малоросійського свавілля адміністрації, на знак єднання з українським свідомим суспільством. Звичайно, я – наступна. Я поруч. Заява готується. Кожен день присутності "імені Чайковського" поглиблює прірву між нами та Україною, нами та українською музикою, нами та європейським майбутнім», – додала Загайкевич.

Сьогодні стало відомо, що з академії пішов Володимир Сіренко – професор, Народний артист України, лауреат Національної премії ім.Шевченка, головний диригент і художній керівник Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України, член-кореспондент НАН України.

Він викладав у Національній музичній Академії з 1992 року. Звільнення пов'язане з відмовою закладу прибрати зі своєї назви ім’я російського композитора.

Нагадаємо, Міністерство культури неодноразово зверталися до Національної музичної академії України з проханням відмовитися від імені П.І.Чайковського у назві закладу. Міністр зазначає, що відповідно до цієї норми, імена присвоюються, щоб увічнити пам’яті про осіб, які внесли вагомий внесок у боротьбу за незалежність, розбудову України, але сам композитор ідентифікував себе як "корінна російська людина" і його діяльність не була пов’язана з НМАУ.

Також були проведені дослідження, за результатами якої музикознавці сходилися на тому, що російський композитор немає жодного стосунку до Києва та академії, тому МКІП і наполягає на відмові від використання імені Петра Чайковського у назві Київської консерваторії.

Додамо, НМАУ з приводу необхідності перейменування закладу надавали безліч рекомендацій у профільному комітеті Верховної Ради, Експертній Раді з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при МКІП та від Українського інституту національної пам’яті, однак на зборах трудового колективу їх вперто ігнорували, і це попри те, студенти, аспіранти й молоді викладачі виступають за перейменування.

Ігор Ющенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *